| ErrChan a întrebat:

Cine stie care pisici zgarie? adica rasele.

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Toate pisicile zgarie. Dar nu zgarie fara motiv, ci doar se apara. Dupa ce se va obisnui cu tine, nu te va zgaria decat daca o bati sau o sperii sau o enervezi.

3 răspunsuri:
| MindExplode a răspuns:

Eu am pisica angora turceasca si vreau sa spun ca zgarie foarte tare.Si mai stiu ca cele siameze tot sunt rele.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate pisicile zgarie,indiferent de rasa. Unele,intr-adevar,sunt ceva mai agresive cand musca/zgarie decat altele,chiar daca o fac in joaca, dar agresivitatea nu este o trasatura specifica rasei, ci fiecarei pisici in parte.Eu,fiind iubitoare de animale(imi plac toate,dar am o mare slabiciune pentru pisici inca de cand eram foarte mica),am avut mai multe pisici de-a lungul timpului(niciuna nu a fost de rasa, in schimb). Lucrul acesta mi-a permis sa fac anumite observatii pe pisicile cu care am avut de-a face si am putut face o comparatie intre pisicile mele(foarte bine tratate)si alte pisici care nu au avut parte de aceeasi atentie, afectiune si grija din partea stapanului.Aceste pisici au un comportament agresiv si impulsiv,datorat lipsei de afectiune si grija,dar si,in special,datorita unui comportament inadecvat al stapanului. Daca stapanul are tendita sa o respinga sau sa o streseze, chiar sa o chinuie(in unele cazuri), pisica dezvolta acel comportament agresiv si impulsiv.Totusi,acest comportament poate fi schimbat.In cazul in care unei pisici agresive i se acorda mai multa atentie si afectiune,chiar si o parte a timpului liber destinat jocului,pisica va da dovada de un comportament mult mai bland si jucaus.O astfel de pisica,in schimb,nu trebuie luata brusc,deoarece va avea tendinta,la inceput,sa riposteze,desi intentiile tale nu sunt rele(pisica e impulsiva datorita mediului in care a trait pana in momentul repsectiv). Pisicile bine tratate, in schimb, sunt foarte blande si nu devin agresive decat in cazuri exceptionale(cand sunt foarte stresate sau nervoase).

| Spunepa a răspuns:

Nu zgarie daca n-are motiv.