| AleDia a întrebat:

Credeti ca oamenii fac suficient pentru a proteja animalele? De ce DA / De ce NU?

12 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Sunt prea putini carora le pasa si prea multi carora nu le pasa si fac rau

| Anduta_1569 a răspuns:

Cei care nu iubesc animalele ar trebui dusi pe o insula pustie sau aruncati prin mijlocul Pacificului.Bat animalele,le otravesc(aici ma refer la maidanezi in special),arunca cu pietre,le abandoneaza, iar prin aceste lucruri dovedesc ca nu le plac animalele pentru ca au mai multa minte decat ei, iar invidia starneste furia care se revarsa asupra bietelor animale.
Iubitorii de animale ar trebui sa fie uniti, nu asa ca noi:zic ca tine, dar fac ca mine.Ar trebui sa na impotrivim cu adevarat noilor legi care pun in pericol maidanezii, spre exemplu, dar nu prea avem cu cine.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu fac.
De ce?
Pentru ca majoritate le lovesc.

| KodrutZ a răspuns:

Oamenii nu fac suficient pentru a proteja oamenii. Restul e gargara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai sa fim lamuriti. Oamenii isi protejeaza animallele din casa sau din gospodarie.Automat merg cu ele la veterinar, le hranesc, le fac viata mai normala.Cand vine vorba de alte animale, de exemplu cainii fara stapan, asta intra in sarcina primariei care bineintele nimic nu face. In alta ordine de idei, animalele salbatice sunt si ele ocrotite dar, sunt anumite norme care tin sub control inmultirea lor pentru a pastra in armonie ecosistemul.Deci,ca raspuns, eu zic ca se face ceva.

| Katoky a răspuns:

Buna!
Da-doar pentru unele cazuri, sunt oamneii care iubesc animalele si sunt care Nu le iubesc, din pacate :(
Unii sunt da pentru eutanasiere, desi nu mi se pare o idee buna si nu am mai vazut cat 70% din Bucuresteni vor eutanasiere si am gasit asta care este un gest incredibil de bun https://www.google.ro/......https?/url
Si am mai gasit ca 66% din cei 70% vor sa moara cainii agresivi.
Intr-adevar este o greseala si ma bucur ca cineva a pus aceasta intrebare...uni oamenii sunt chiar cruzi si ar trebuie sa respecte animalele.Asta este parere mea, m-am documentat si eu cand am auzit de eutanasiere...
Te pup!

| zDenYz a răspuns:

Buna.Sunt unii oameni care chiar iubesc animalele si le ingrijesc, dar sunt si oamenii care le lovesc fara mila si nu au grija de ele.Eu am o pisica acasa si am foarte mare grija de ea.Depinde de fiecare om.Nu toti sunt protejatorii animalelor.

| ToffyNR1 a răspuns:

Fac si nu fac.
Sa luam maidanezii de exemplu:Oamenii ar aduna maidanezii de pe drum, dar nu au unde sa ii mai bage, de aceea au adaugat legea, ca animalele care stau in adapost mai mult de 10 zile si nu le ia nimeni sa fie eutanasiate. Oamenii nu mai au mila pentru ei la cate atacuri de maidanezi se intampla tot mai des.Cand a fost vorba de eutanasiere,a sarit repede cu gura protectia animalelor, zicand:"Nu omorati cainii, avem adaposturi!"Avem noi adaposturi, dar cainii aia trebuie sa si manance, la multi caini igiena e la pamant.Protectia animalelor sau alti oameni care nu sunt de acord cu eutanasierea,nu cred ca ar contribui la mancare si ingrijire din buzunarul lor.
Nici eu nu sunt de acord cu eutanasierea,deoarece este un lucru oribil si e pacat.Dar astea sunt conditiile,nu ai ce face,daca nu e mancare, cainii se mananca intre ei, ceea ce e si mai oribil.
In concluzie, oamenii ar proteja animalele, daca ar avea conditii.

| Marcela9Xd a răspuns:

Nu! Pentru ca omorareasi experimentarea tuturor prostiilor sunt afcute pe aceste fiinte nevinovate!

| yoana22yoana a răspuns:

Nu.Pentru ca unii oameni fara suflet si inima isi tortureaza chiar si proprile animale, iar pe restul chiar mai rau.Autoritatile care ar trebui sa ia masuri nu fac absolut nimic, ele protejeaza animalele din vorbe, nu din fapte cum ar trebui.

| AndreeaDianaBiebs a răspuns:

Nu straight face sunt batute, le jupuie pielea de distractie etc. straight face

| rafyrafy a răspuns:

Cateodata da dar cateodata nu pentru ca, cand e da le da mancare le da apa le face pe plac si cand este nu le bat le injura chiar si le omoara