| frumushika09 a întrebat:

Cum ar putea ajuta un copil animalele? Am 13 ani si as vrea neaparat sa opresc discriminarea, ranirea si abandonarea animalelor. Ce as putea face sa le ajut?

7 răspunsuri:
| ChristinaO a răspuns:

In Romania, poti doar sa speri

| mihaibrasov a răspuns:

Tot ce prinzi afara (animal) adu-l in casa. Dupa ce faci zoo la tine in camera poti sa ceri bilet la intrare pentru vizitatori. Cu banii stransi deschizi un centru de salvare al animalelor.

| Miяu a răspuns:

Si eu vreau sa ajut animalele, dar nu avem cum, pentru ca oamenii care ranesc sau abandoneaza animalele, nu ne vor asculta pe noi, vor face tot asa.

Eu am 3 caini, unul l-am luat dupa drum. l-am dus la veterinar, si l-am "adoptat".

Nu poti face mai mult de atat, poti adopta 2 animale abandonate, dar nu le poti salva pe toate...

| dodobymy a răspuns:

Atata timp cat ai sub 18 ani sau nu esti super bogat nimeni nu te va asculta si te va trata cu spatele asa e omu in general nu asculta pana nu-i dai si un peste (bani) in Romania situatia fata de animale e mult mai grava decat in alte tari dar ce sa-i faci asta e poate odata si odata ne-om schimba si noi straight face

| frumoasa22 a răspuns:

Si eu vreau sa salvez animalele dar in ronamia nimic nu se poate realiza fara multi bani si nimeni nu te asculta dar cu foarte multa dorinta cat de cat ceva se poate realiza eu iti sugerez sa ceri parintilor niste bani si sa incepi incetul cu incetul adudnd oaneni din cartierul tau sau di altele si sa le xsplici sitoatia si sa incerci sa ii convingi sa doneze bani pentru animale si daca asta functioneaza dorinta ta se va raspandi iar cei cu inima buna o vr asculta cu mare placere si o sa te ajuta.si cere mult ajutorul parintilor eu te pit ajuta

| Luuuv a răspuns:

Cum a zis si @only me... in Romania, poti doar spera. Stiu cum te simti. Eu am 12 ani si doresc la fel ca tine. Cand vad, animale chinuite si omorate imi vine sa le fac si eu acelasi lucru omului/oamenilor care a/au facut asta. crying. Acei oameni sunt... am ramas si fara cuvinte straight face crying. Nu le este mila?! Cand incep sa scheune saracii. Eu una, acum am inceput sa lacrimez numai cand imi imaginez. Urmareste pe ``Animal Planet`` emisiunile de dimineata. Sunt multe si acolo vezi cum oameni, cu minte si suflet, ajuta animalele si cei care le chinuie, daca iti imaginez fac inchisoare! Nu ca aici in Romania. Aici si daca omori un om, si daca nimeni nu zice nimic, scapi!

Oricum, Iti multumesc din suflet ca ai postat aceasta intrebare. Poate, oamenii citind intrebarea si raspunsurile date, le vor fi mila, si se va termina cu chinuirea animalelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea de exemplu sa iti aduni un grup de prieteni si sa incerci sa ajuti animalele abandonate din zona in care locuiesti.ai putea sa le dai de mancare sau sa le oferi un pic de dragoste! dar ai grija sa te feresti de cele periculoase.