| neamtzzu a întrebat:

Cum ar trebuie sa dresez un caine,adica de mic trebuie sa ii spun tot ce vreau sa il invat si sa-l recompensez dupa? voi cum ati procedat. Am un rotweiller, 7 saptamani

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

In primul rand trebuie sa fie iubit, mai ales de familia in care face parte, altfel o sa ai un caine antisocial care o sa iti muste familia.
Cainele asculta de toata familia, dar in general asculta de cel "alfa", si nu conteaza ca ii dai tu mancare si il mangai, el singur il gaseste pe alfa si asculta un pic mai mult de el. Spre exemplu cainele meu de 14 ani asculta un pic mai mult de tata ( si eu ii dau mancare, il plimb, doarme cu mine, etc), dar asta nu inseamna ca pe mine ma ignora, iar cainele din curte, un metis luat de pe strada, ma ascult doar pe mine.
In al doilea rand, daca vrei un dresaj calumea, te-as saftui sa te duci cu el la un centru de dresaj. Poti si tu acasa sa il dresej un pic, cand face ce doresti tu il recompensezi cu carnita fiarta de pui/curcan fara sare, sau orice altfel de supliment sau macare care o iubeste.
Deocamdata e cam micut pentru dresaj, dresajul se face cam dupa 3 luni cand devin mai ascultatori. Nu o sa fie usor sa il dresezi, mai ales ca el acum o sa caute joaca ( de aceea se dreseaza un pic mai tarziu).
Eu nu mi-am dresat cainele, sunt pe principiu ca el stie cum sa se comporte cu mine, sa fim pe acelasi nivel, si asa sunt cu cainele meu, cand o cert stie de ce o cert, si cand ea manaca, prfera sa fie in liniste, si ii respect spatiu.

| DiannaDia a răspuns:

Păi în primul rând n-ar trebui să-l leși să fie iubit de alte persoane. Indiferent dacă sunt persoane străine sau prieteni. Dacă alții îl iubesc și vede că tu nu îl bagi în seamă o să te vadă pe tine drept persoana rea. Pentru orice lucru, laudă-l. Dacă s-a urcat pe banchetă, canapea, dacă a adus un obiect, laudă-l. Bine, atunci când greșește ceartă-l, însă nu brutal. Important este să te asculte, cam asta este toată treaba. Sper că ți-am fost de folos. happy

| KawaiiiPanda a răspuns:

Poti incepe sa-l inveti sa dea labuta, sa sada.Nu fii agresiv cu el. Nu-l lovi, pentru ca atunci el te va lua la,, ochi rai,, si nu te va mai asculta.