| zxcxzxc a întrebat:

Cum construiesc un terariu pentru o iguana? dau funda la cel mai bun raspuns

5 răspunsuri:
| Grăurea a răspuns:

Nu este deloc greu: ai nevoie de niste nisip special pentru iguane (sau merge perfect si cel mai maruntel pentru pesti), niste decoratiuni de plastic cu buturugi plante etc. si inca nitica imaginatie, legata de marimea culoarea temperamentul iguanei tale. Funda?

| zxcxzxc explică (pentru Grăurea):

Funda ca funda dar cum il construiesc? asta am intrebatlaughing

| Grăurea a răspuns (pentru zxcxzxc):

Practic, nu trebuie sa-l construiesti tu... mai simplu, te duci la pet shop si ceri un terariu pentru. iguane femela/mascul de marimea cutarescu' nu stiu ce! Si ti-l da cu tot ce vrei mai putin decoratiuni. Sau cel putin asta stiu ca mi-a facut mie pentru. vreo 10 lei in plus.

| tofifizing a răspuns:

Spaţiul în care va locui iguana trebuie să aibă dimensiuni mari, cel puţin de două ori cât lungimea ei, iar înălţimea de trei ori. Terariul trebuie să fie înalt pentru că iguana se caţără în copaci şi petrece o mare parte din timp în vârful acestora. Din acest motiv, trebuie să amenajaţi interiorul terariului cu crengi groase de bambus sau platforme pentru relaxare şi lenevit la soare. Dacă introduceţi şi plante în terariu (nu e obligatoriu), acestea trebuie să fie tari şi neotrăvitoare, din plastic dacă e posibil. Temperatura din terariu poate varia între 21 şi 30°C, dar este important să existe diferenţe de temperatură de 10 - 15°C între noapte şi zi. Dacă temperatura este prea joasă, hrana va începe să se descompună în tractul digestiv, ceea ce va produce un miros neplăcut în terariu şi va slăbi imunitatea iguanei, iar aceasta va manifesta lipsă de rezistenţă la boli şi infecţii.

Un rol semnificativ îl joacă şi umezeala, în acest scop vom pulveriza zilnic apă în terariu. Pe lângă lumina neonului din terariu, trebuie să asigurăm şi o lampă specială, reflectorizantă, cu bec UV pentru a imithttp://www.maxi-pet.ro/Teraristica/Teraristica-Iguana/menu-id-86a razele solare.
mai mute informatii-

| Marshal a răspuns:

Pai iti trebuie terariul adica cubul sau paralelipipedul din sticla. Apoi substrat care poate fi si colorat dar il recomand sa fie de o culoare apropiata de cea naturala. Deasemenea poti achizitiona bucati din lemn special tratate drept decor. Lumina este de asemenea importanta si trubuie sa fie o lumina calda nu rece precum cea de neon.
Ma rog… in functie de specie se mai pot pune diversehappy