| CristiGood a întrebat:

Cum dresezi un caine sa faca afara, sau macar cum sa stie sa faca in baie laughing? Dau funda

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Depinde daca e pui sau nu.
Daca nu are inca vaccinurile facute, el nu are voie afara ( inca nu are anticorpi pentru a lupta cu virusii). La pet-shop se gasesc lavete speciale unde pot sa isi faca nevoie cainii pana au voie afara. Incerca sa pui cainele pe laveta dupa ce a baut/mancat lichide, de preferat dupa 30-60 de minute dupa ce a baut/mancat lichide. O data ce face pe acele lavete, doar acolo o sa iti faca deoarece isi simte mirosul.
Laveta trebuie sa fie undeva unde sa o vada si sa ajunga cu usurinta la ea.
Cand o sa aiba schema de vaccin facuta, atunci poate sa mearga si afara, de preferat dupa ce manaca cu cateva minute/ore si de preferat sa ii faci un program cu ore fixe, musai daca e pui sa fie scos de 3 ori pe zi si la ore fixe deoarece el o sa stie cand trebuie sa fie dus afara.
Daca face in casa si nu afara sau pe acele lavete, certa-l ( dar sa nu il bati) si pune-l pe laveta ca sa inteleaga ca acolo trebuie sa faca, si cand isi face corect nevoile, lauda-l ca sa stie ca a facut un lucru foarte bun si ca tu esti mandru de el.
Iti trebuie multa rabdare si timp, nu e usor sa inveti un caine sa faca afara, dar de obicei ei pricep repede cum sta treaba.