| Leocerba a întrebat:

Cum imi conving cainele sa nu mai faca pipi pe bradul de Craciun?
(mai ales ca bradul beculeste si nu vreau "artificii" la tabloul electric)

Răspuns Câştigător
| ExtraSakadat a răspuns:

Buna!
Poti sa iei un scutec de caine.Sau dai peste fund cu ziarul si rasteste-te la el.Cand il vezi ca se pune sa faca, muta`l imediat, iar daca o face in alta parte dai ceva ca recompensa si lauda`l.

Bafta si Craciun Fericit!

14 răspunsuri:
| Leocerba explică:

@anonimu de la 21:10, cu scutecul e alta poveste, se cere(?) simtul umorului si nu-l am, ca tocmai mi-a facut cel de sub tine cainele idiot.
@gresiți-ar, adica sa miroase casa a mancare de pisici taman cand vine soacra-mea? clar, vrei sa-mi ruinezi viitorul. iar cainele sigur ca e un idiot caci eu i-s stapana cu idei.
Raspunsuri la fel de scurte(sa nu-mi consum curent degeaba) dar utile n-ai?

| Leocerba explică:

@LadyMo, pai asta-i schepsisu ca bietul caine a fost invatat sa faca pipi in gradina sub braduti iar azi bradul e-n casa, verstehen?
@anonimul de la 21:50 ce comparatii faci, e un fel de A1H1 pe TPU (porcina, da)si care nu scoate un "nu stiu d`astea" c-asa a vazut el pe youtube scoate comparatia cu parul si rah... dar n-are rost, iesi!

| Leocerba explică:

@Adriana, hai, las-o-ncolo," bradul este ceva Sfant?" demn de veneratie absoluta? nici chiar asa.
iar cainele tinut in cusca...hm,relatia e una speciala, in plus, cainele ma ajuta in casa:raspunde la telefoane(din greseala), tine musafirii la respect, imi duce si-mi aduce lucruri... ce stii tu?!

| Leocerba explică:

Gresiți-ar, oficial nu conteaza ce-ti raspund iar neoficial nu ne tragem de curele incat sa reaqtionez cu toate dotarile la glumiceala ta. DAR NU TE LUA DE CAINE(comunicam telepatic eu cu el si nu stiu daca nu cumva incep sa mârâi)

| Leocerba explică:

Va multumesc tuturor.Am rezolvat:am scos bradul afara(o sa se simta ca-n mediul lui)big grin
@aerabertniEatiserg(azi scriu un pic de la dreapta la stanga)taie "vrei sa ne caftim la Hobbies & Pets?" pe care intentionam sa-l scriu, caci nu merge cafteala:mi-am pierdut un fel de prieten, de curand, infuriindu-ma, dar nu i-as spune niciodata cat de rau imi pare si orice situatie care-mi provoaca draci(ca asta) imi aminteste faza de care-ti zic...asa ca, mai bine, un zambet impersonal, nu?

| Leocerba explică:

not listening

| Leocerba explică:

imi place extra sacadat, printre altele si pentru ca http://www.tpu.ro/hobbys-pets/niste-carti-cu-caini/

| oOoLadyMoOo a răspuns:

Importanta educarii catelului de la o varsta cat mai mica este evidenta. Daca un pui ajunge sa faca in casa in alt loc decat cel destinat acestui scop, deja ai o problema. Era simplu de prevenit, daca puiul avea un tarc si un loc unde sa isi faca nevoile de la 6-8 saptamani cand probabil a fost adus acasa. Daca nu i se dadea voie sa umble liber prin toata casa. Acest lucru nu s-a intamplat, prin urmare ne-am trezit cu o catastrofa, a carei solutie era atat de simpla!
Poti sa ii opresti comportamentul facand un zgomot puternic (umple o cutie de metal cu cateva monede si scutur-o energic cand observi intentia cainelui de a urina). Acest gest il va opri pe moment (sfincterele se inchid in mod reflex la zgomote mai puternice), ceea ce iti permite sa il iei in brate si sa il duci sa isi continue nevoile in alta parte, dupa care trebuie recompensat, laudat etc.

Sunt o multime de site-uri dedicate acestei probleme. Informeaza-te. E cainele tau, iar responsabilitatea pentru ce este sau ce a devenit el iti apartine in totalitate. Bafta.
Funda? happy

| Dmonik a răspuns:

Leo, eu ii pun lui chow-chow un scutec si daca nu am timp sa-l scot afara, el merge la locul cu pricina. Scutec sub brad e solutia, numai sa nu creada cineva ca e cadoul de la mos! Ce atata filozofie?
Chiar, de ce n-ai postat la Stiinta si Filosofie, ca dupa numarul de raspunsuri eu zic ca e ditamai dezbaterea?hee hee

| Elyy_1788 a răspuns:

laughingAmuzant.
Mda...
Spune-i cu frumoasul!laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-i un scutec la caine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci hai sa-ti explic eu tie cum sta treaba cu cainele, bradu si pisatu. In primul rand un caine nu poti convinge, deoarece este un caine. Dar eu spun sa-i spui in felul urmator: De mai faci d`astea iti scot pombele! Acuma fara gluma. Deoarece ati adus un copac in casa, nou, el crede ca l-ati adus pentru el, deoarece este obisnuit sa-si faca treburile langa copaci. Data viitoare cand mai face asta ii dai una tare si il trimiti de acolo, mai faci asta de vreo 2-3 ori si s-a obisnui. Daca, nu. asta-vi viata. Ca parul din cur, scurta si plina de ****, asa cum va fi bradul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai face asta odata pedepseste-l, arata-i ca tu esti seful. Trebuie sa se invete cu asta. Daca nu faci asta acum, el isi va face de cap mereu. E ca si cum l-ai dresa. Cred ca iti va fi un pic cam greu, asa ca iti urez succes!
acum funda?

| Adriana_9241 a răspuns:

Facandu-i o cusca afara, unde ii e locul! Nu vad ce cauta cainele langa bradul de Craciun, care e totusi ceva Sfant. Sa stii ca si eu iubesc animalele foarte mult dar fiecare lucru la locul lui.