| Pufoşeniee a întrebat:

Cum ingrijesc un hamster?

Răspuns Câştigător
| CatelusaFlaffy a răspuns:

Ador hamsteri, pai mare lucru ne este de facut, trebuie sa le schimbi talajul saptamanal, daca vrei ia cu aroma de mere, hamsterilor mei le-a placut foarte mult alergau toata ziua prin elhappy.De asemenea treebuie sa aiba si o pereche sa nu se simta singur/a ai grija, daca se imperecheaza in momentul in care femela naste ai grija sa muti masculul in alta cusca si nu cumva sa atingi puii pana nu le da blana ca altfel femela ii va manca.Cat despre mancare, adora foile de varza, bucatelele de morcovi si salata verde.Asigura-le un loc de joaca, cusca in care stau a aiba cateva topogane si castelute sau rotite, o sa se distreze mult.

6 răspunsuri:
| AndyIQ a răspuns:

Hamsterii sunt animale omnivore ceea ce inseamna ca ei pot consuma si vegetale si carne. Mancarea lor naturala include seminte, graunte sau insecte dar le plac si boabele de porumb sau ovaz. Chiar daca mancarea pentru hamsteri din magazinele de animale contine nutritia ideala pentru un hamster este posibil ca acesta sa nu o manance. Mancarea lor favorita este cea din habitatul natural si anume semintele. Puteti hrani hamsterul la o anumita ora pe zi sau ii putei lasa mancarea intr-un mic recipient. Nu uitati sa inlocuiti mancarea invechita cu mancare proaspata. Este indicat sa inlocuiti mancarea in fiecare zi, in special mancarea care se altereaza (ou fiert, carne). Un alt lucru important este ca hamsterul sa aiba tot timpul apa proaspata. Este ideeal sa inlocuiti apa cel putin o data pe zi.
» Nu hraniti hamsterul cu ciocolata sau alte dulciuri.
Asa il poti hranii
Trebuie sa ii cureti locul unde sta si sa ai grijsa sa nu il hranesti cu dulciurihappy

| BeibbG a răspuns:

Http://animale.acasa.ro/......-8240.html Gasesti aici. Sper ca te-am ajutat :). Fundaaa?;;)

| TheRares99 a răspuns:

Pai ii dai de mancare si apa daca e pui pentru ca nu face prea mare lucru.La cei mari acelasi lucru doar ca esti mai atent la el si te mai joci cu el.

| SweetFruits a răspuns:

Buna! Asa nu stiu ce sa-ti spun dar uite un link de unde poti afla:
http://www.google.ro/......http?/url
Succes!♥♥♥

| utzzzudead a răspuns:

Poi il ti intr-o cusca ii dai apa si mancare(ceva de rontait)...sa nu ii dai muraturi(varza, castraaveti)

| utzzzudead a răspuns:

Poi il ti intr-o cusca ii dai apa si mancare(ceva de rontait)...sa nu ii dai muraturi(varza, castraaveti).