| Emo0Angel0Black0 a întrebat:

Cum o fac pe mama mea sa imi ia un catel? am avut 1 papagal care a murit de batranetze, o pisica care o lasam pe afara si a luati un vecin, 2 iepuri care i-am dus la tara, si 6 hamsteri care au murit, si un porc sde guinea care a murit, am un caine la Tara de 3 ani si un papagal nimfa care a murit de batranetze.deci de data asta sunt mare si matura dar nu mai are incredere in mine sa imi ia un catel. vreau fiarte tare un catelus. terrier yorkshire se cheama rasa. dupa ce raspundeti la porima intrebare spuneti-mi cam cat costa un vacin!
multumesc anticippat!
o seara placuta!

Răspuns Câştigător
| AnonimGirl67 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa arati ca esti responsabila ajutand-o pe mama ta cu diferite lucruri si chestii de genul asta.Promite-i si tine-te de cuvant ca vei avea grija de el.Nu ma pot abtine sa nu iti dau si alte sfaturi deci: 1. Daca il vei tine afara ii trebuie o casuta(nu-mi place sa ii zic cusca) iar inauntru o paturica sa ii tina de cald. Poti sa ii faci o jucarie sau sa-i dai un ursulet de plus mic.Incearca sa il dresezi de mic ca sa nu ai probleme mai departe.Ai insa rabdare cu el si ofera-i o recompensa dupa fiecare lucru facut bine.Pe langa asta vaccinul nu ar trebui sa coste mult, dar depinde insa de fiecare doctor veterinar.Nu toate preturile sunt la fel. Scuze daca te-am coplesit cu sfaturi suplimentare dar asa sunt eu.Bafta!

6 răspunsuri:
| BloodyBlade a răspuns:

Poi incearca s-o rogi in fiecare zi pe mama ta si sa faci ceva ca sa-i dovedesti ca chiar meriti un catel de exemplu sa fii mai responsabila, ordonata, sa vb frumos cu ceilalti si sa iei note bune la scoala si apoi ii zici ca asa o sa te porti mereu daca-ti va lua un catel! bafta sper ca te-am ajutat! iar daca vrei sa-l vaccinezi depinde unde mergi poate fi gratis sau poate sa-ti ceara in jur de 50 lei(cu aproximatie)

| Pufi1999 a răspuns:

Vacin? Poate vrei sa spui vagin? Nu stiu cat costa, depinde cat vrea c*rva!

| AlexandraHNY a răspuns:

Vrei un caine ca sa ce?
sa iti moara si ala
cati ani ai tu de au reusit sa mora 6 hamsteri si un porc de guineea si un papagal
pisica tiai pierduto
iepurii dui la tara sai manance rudele lapasti ca asa e frumos
ca e scumpa carnea de iepure
toate animalele pe care leai avut au murit
da tu vrei caine
si o rasa pretentioasa pe deasupraoh go on
esti exact genu ala de copila care le ia si a doua zi se plictiseste de ele
si asa ajungem cu caini vagabonzi de rasa pe strada ca n-are nimeni grija de ei

| NiallsFutureWife a răspuns:

Eu iti zic sincer si din toata inima mea

Nu iti mai lua pisica sau papagal

Eu am avut un papagal cockatiel,il iubeam enorm nu iti poti imagina cat am putut sa ma atasez de el si ce dulce era,si mi-a zburat.Mi-a frant inima!
Am avut si catel,micut,micut si scump rau avea niste ochi mari si frumosi,daca te uitai la ea iti incalzea inima! Si au venit niste invitati pe la mine si au lasat poarta deschisa(P.S stau la curte), si normal ca a iesit, culmea ca de 3 ori a scapat si de 2 ori am umblat pe toate strazile i am gasit-o singura,dar se pare ca la mine a treia oara a fost cu ghinion

Sincer,mai bine sa nu mai ai nici un animal,cnine stie ce se va intampla cu el, poate sa moara prea devreme, sa scape.
Stiu ca raspunsul meu nu te satisface dar crede-ma ca asa e mai bine!

:*:*:*

| Emo0Angel0Black0 explică:

Buna! stiu ca suna ciudat ca mi-au murit atatea animale dar asta a fost acum cativa ani eu am 12 ani si sunt in clasa a 6.stiu ca am un program incarcat si invat dimineata dar eu iubesc mult animalele.si app alexandraHNY nu sunt genul ala de copil am grija de caini de pe strada mereu pastrez oasele si le dau mancare le ADUC lapte de la scoala si corn led mai dau carne din sandvisul pe care mil pune mama.dar... eu vreau catel pentru ca:mereu ma atasam de cate un animal de pe strada si mereu patea ceva, mereu am plans dupa ei.acum vreau sa am un catel al meu ca sa il stiu in sigutanza acasa la caldutz unde nu moare de foame chiar daca stau la apartament.si apropo pufi1999 sa stii ca e foarte urat ce ai scris inseamna ca asta auzi tu acasa la parinti tai.nu am venit pe site sa ma cert cu voi sau sa va jignesc am venit sa imi fac prieteni si sa aflu raspunsuri la intrebari.hamsteri mi-au murit toti de batranetze si un hamster il iubeam mult a fost primul eu am adormit dupa ce i-am dat de mancare iar sora mea mai mica ia bagat in cusca otrava pentru sobolani a crezut ca e mancare atunci avea 5 ani am plas mult dupa el.chiar imi doresc un catel caci eu duc un stil de viata sedentara daca as avea un catel as iesi si eu afara mas juca cu el ar fi altfel.i-am dovedit mamei de o cramada de ori ca sunt respondsabila DAR NU ASTA E PROBLEMA am o surioara de 9 luni adica 10 le imlineste maine si trebuie in primavara sa o ia bunicul la tara caci mama incepe serviciul si a zis ca mai vb atunci dar cand s-a nascut surioara mea mi-a promis ca imi ia si acum!

| Macsiim a răspuns:

Si eu am 2 papagali unul a murit imi saptamana asta altul 1 hamster 2 catei si mai vreau unul Bichon daca am bani imi iau mamei ii place da tatalui pana se indragosteste de el aseara facea misto de mine q vreau sa-mi iau. noroc! cu sfatul de la :@AndaAndutzaLove sigur o sa reusesti Succesbig grin