| radu01M a întrebat:

Cum pot afla vîrsta perușilor?

Răspuns Câştigător
| NoNameJunior a răspuns:

Buna,Radu! lamureste-te aici:
http://www.TPU.ro/hobbys-pets/cum-imi-pot-da-seama-de-varsta-unui-perus/

http://www.TPU.ro/......dau-seama/
Succes si sa iti traiasca perusul/perusii!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intreband vanzatorul de la pet shop sau persoana care le vinde/le face cadou.

| zxcxzxc a răspuns:

Dupa bilele albastre din jurul gatului! cate bile are atatzia ani are!

| Betty123Betty a răspuns (pentru zxcxzxc):

Nui adevarat, eu de unde mi-am cumparat perusul (femela) mie mi-a spus ca are 4-5 luni..Insa ea are 2 bile in jurul gatului!

| whiteviper98 a răspuns:

Du-te la un veterinar...o sa iti spuna pe loc.

| covaci101 a răspuns:

Din cate ştiu eu varsta peruşilor se poate observa numai după pene! Un pui este mai mic,mai drăgălaş,mai pufos,are penele mai mici şi foarte rotunjite! Dar ca să-ţi dai seama exact cam caţi ani are peruşul tău, care presupun că-i un "bebe" acum, trebuie să-l compari cu un peruş adult.Nu trebuie să uiţi că varsta la peruşi se compară un an = 8 - 9 ani la oameni! De asta ei nu trăiesc mai mult de 10 - 11 ani! Este foarte greu mai ales cand te ataşezi de ei!winking

| irocku a răspuns:

Pai du-te la un veterinar el trebuie sa stie funda

| LovelyPuppyEyes a răspuns:

Pe cap, perusul are niste linii negre. Cu cat sunt mai jos, cu atat sunt mai batrani.Varsta nu e exacta, dar daca vrei sa aflii neaparat, te poti duce la veterinar sau la un specialist smug

| Distance a răspuns:

Eu iti pot spune doua metode :

1 : La obrajii perusului s-ar putea sa vezi niste pete negre. Cate pete sunt aceea este si varsta perusului. Daca nu are nici una inseamna ca nu are inca un an. Papagalul meu Coco are 2 pete iar papagalita mea Reya nu are nici una.

2 : Lungimea cozii papagalului perus. Coco o are mai lunga decat a Reyei. Adica este mai batran decat ea.

Sper ca te-am ajutat