| rororef a întrebat:

Cum pot învăța câinele să nu mai deschidă ușă și să intre în casa? Stau la curte și cainele are cușcă mare si izolata pentru nu ai fi frig dar nu sta în ea. Deschide ușile și face dezastru în casa. E brac german și are 6 luni. Am încheiat și ușă însă rupe broască ușii. Va rog ajutati-ma pentru ca nu știu ce să mai fac.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu poti. Incearca cu bataiahappy. Dar violenta nu e buna.
Incuie tu usa mai des si el o sa vada ca nu are de ales decat sa stea afara.

| AleXzpm a răspuns:

Il lasi sa se uite la televior, o sa prosteasca

| StefiChan8D a răspuns:

NU il bate. Stai cu ochii la usa si cand se deschide il certi. Incearca sa nu ridici tonul prea tare dar sa gesticulezi cu mainile ca esti suparata. Daca stai afara si vezi ca se duce la usa cheama-l la tine si cand o face ii dai o gustare. Incearca sa fii mai atenta la el, poate e ranit, ii e foame sau nu mai are apa, poate are un motiv pentru care intra in casa. El face dezordine pentru ca in casa sunt alte mirosuri si este dezorientat, nu recunoaste acel loc. Bafta ^^

| Munteanu_Cristian_1975 a răspuns:

In primul rand ca asociaza casa cu locul de distractie, a fost pui, l-ati dragalasit in casa, acum afara singur se simte marginalizat si va face tot posibilul sa-si recapete terenul de joaca.
In primul rand trebuie sa-l faceti sa invete ca afara este locul lui, nu in casa. Multa joaca afara cu el, jucariile si tot ce are el sa fie tinute/puse in cusca dupa fiecare joaca. cusca sa nu fie orientata catre nord/vant. la 9 luni cauza nu e pierduta, trebuie sa fiti ferma si autoritara cu el cu un mare NU cand face tampenii si sa-l ignorati, iar cand mananca la el in cusca sau sta acolo cu bravo etc. Bracul german are nevoie de educatie altfel nu o sa schimbati nimic.