| Iasmi99 a întrebat:

Cum pot sa o conving pe mama sa-mi iei un catel?
Vreau un exemplu de scrisori.
Funda!

6 răspunsuri:
| Alexandra_7864 a răspuns:

Se intampla frecvent ca un copil sa ceara un animal, in special un caine, uneori o pisica sau un hamster, mai rar un peste, o broasca testoasa sau o pasare.

Motivele invocate de cei mici sunt diverse, unele mai "temeinice" decat altele. "N-am cu cine sa ma joc, ma plictisesc"; "Uite ce dragut este"; "Prietenul meu are unul, mie de ce nu-mi iei?" Uneori, mai ales cand e vorba despre un copil unic, parintii accepta dar cand familia e deja numeroasa, raspunsul e negativ. "Ce ne trebuie noua un animal, uite cate jucarii ai!", spun parintii.

Situatia se schimba atunci cand exista curte si cand un caine sau o pisica sunt mai usor acceptati. Intr-adevar cand e vorba de un caine mare, curtea e necesara pentru ca el sa se simta bine, sa aiba unde sa se joace, sa alerge si elimina inconvenientul iesirilor afara de mai multe ori pe zi.

Copilul este capabil sa inteleaga ca un asemenea animal are nevoie de spatiu pentru a fi fericit, ca nu e suficient doar ca el (copilul) sa fie satisfacut ca are caine, ci trebuie ca si acesta sa se simta bine pentru a fi o companie placuta. Copilul poate de asemenea intelege ca un animal are nevoie sa fie hranit, ingrijit, spalat, scos afara etc si ca el nu are inca varsta pentru a face aceste lucruri si va trebui sa mai aiba rabdare pana va putea avea animalul dorit.

Adesea pentru copil, mai ales pentru copilul unic, dorinta de a avea un animal e o solutie pentru plictiseala si singuratate, un mod de a avea pe "cineva" cu care sa se joace. E o cerere a copiilor de la oras, cei de la tara se obisnuiesc cu animalele inca de cand sunt mici, cu nevoile lor, cu avantajele lor, cu modul de ingrijire, cu foloasele pe care le aduc fiecare omului.

Copiii de la oras viseaza un animal fara a sti ce inseamna asta. Uneori sunt dezamagiti dupa ce l-au obtinut. Ar fi vrut sa fie mai jucaus, sunt inspaimantati de reactiile lui sau coplesiti de datoriile care le revin in noul rol de stapani (sa-i hraneasca, plimbe, schimbe apa, talasul etc.). De aceea e util sa le prezentam înainte caracteristicile fiecarui animal, sa citim despre el, sa aflam ce asteapta copilul de la animalul respectiv astfel incat sa putem face o alegere cat mai buna.

| JuStKid a răspuns:

Ciao mama
sunt ok si nu preahappy
de curand a intrat un hot in casa
si ca sa nu se mai intample mai bine imi iei un catel sa ma apere! laughingbfta!

| Liviu a răspuns:

Si eu am vrut un catel
Bulangii astia de parinti mi-au luat Papagal'
Ce dracu sa le fac'
laughing)Vezi sa nu patzesti ca minelaughing

| iasmina0archie0fan a răspuns:

Pai depinde si felul in care il ceri: daca plagi si te certi cu ei le dovedesti doar ca esti imatura. Fa o lista cu activitatile pe care care va trebui sa le desfasori daca vei avea un animal si gandeste-te cate din acestea esti dispusa sa le faci. Poate ca e si o problema de spatiu. Daca stai la bloc, nu poti lua un caine mare. Cauta pe internet diferite rase care se adapteaza usor si apoi trateaza cu parintii. Nu are rost sa chinui un animal mare de aceea le vei explica faptul ca tu n doresti decat compania unui animal dragut.

| Iasmi99 explică:

Are loc si tot ce vrea la mine.

| PurpleButterfly12 a răspuns:

Si eu vreau un catel, m-am uitat pe net la poze si rase.ma gandeam sa gasesc o imagine cu un catel cere sa ii placa si mamei. dar ea ca de fiecare data imi spune1. daca vrei un catel trebuie sa mai cresti un pic sa poti avea singura grija de el2.atunci cand o sa iei o nota mare la un obiect(in cazul meu matematica)atunci ma mai gandesc, pana atunci invata! 3.esti iresponsabila si nu poti sa ai grija de el! si mai multe lucruri, dar daca vrei foarte mult incearca sa ii multumesti(fa curatenie prin casa, ia note mari, si incearca sa le castigi mai mult increderea, sa nu te creada imatura), aduna bani cumpara-l si adu-l acasa(un catel mic)daca iti spun sa il dai afara spune-i ca ai dat o gramada de bani(daca ai dat mai putin spune-le si tu mai mult), ca e de rasa si e foarte dragalas, jucaus sau atunci cand vine Craciunul(daca ai intre 10-14 ani merge)scrie o lista in care sa spui:,, Draga Mos Craciun.imi doresc foarte mult un catel mic si dragut, jucaus, dar mama nu vrea sa mi-l cumpere, iar eu sunt prea mica sa imi cumpar unul singura.(lasa scrisoarea la vedere sa o vada si sa o citesca dar ai grija sa nu o arunce!)SUCCES! fundita?