| Vasi321 a întrebat:

Cum sa ii fac racoare unu-i malamut de alaska in varsta de 4 luni avand in vedere ca sunt calduri foarte mari afara i-am pus intr-o troaca apa sa se poata scalda are umbra unde sta dar totusi este aeru cald avand in vedere ca sunt foarte multe grade afara.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te ţină pe tine ai tăi în pivniţă sau beci mă! Nu mai vorbi dacă eşti habarnist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând, trebuie să-i scurtezi puţin blana. Dacă îl tunzi va suporta mult mai uşor canicula.
În al 2-lea rând, apa la discreţia câinelui nu trebuie să lipsească. Un loc umbros (Dar nu pivniţă, beci, cum sugerează unele animale parţial evoluate).
Dacă stai la curte, e perfect. Câinele poate sta sub un copac şi nu are nici o problemă. Dar să nu îl laşi să umble pe suprafeţe încinse.
Să îl fereşti de alte necazuri, nu îl scoate la plimbare în timpul zilei şi în nici un caz nu îl lua în maşină.
Un bol cu apă şi nişte umbră îi este suficient, atâta timp cât blana lui nu este deasă.
În ultimă instanţă, dacă ai o piscină gonflabilă sau ceva, te asigur că, câinele tău este dornic să petreacă timp acolo.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Daca are apa si umbra este ok..trebuie sa ii schimbi apa ca sa nu fie calda. Eventual sa il tunzi (nu mult).