| antoniaidk a întrebat:

Dacă am un pui de boxer in vârsta de un an(nu e periculos absolut deloc)trebuie sa-i pun neaparat botnița? Dacă da, de ce?

2 răspunsuri:
| GeorgeTheMaster a răspuns:

Nu deoarece in lege nu e amintita aceasta rasa de caine ca fiind una care ar trebui sa poarte botnita, acestea fiind urmatoarele :
- categoria I: câini de luptă şi de atac, asimilaţi prin caracterele morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog şi metisii lor;
- categoria a II-a: câinii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso şi metisii lor.Deci nu ar trebui sa poarte botnita dar daca are accese de agresivitate, preventiv ar trebui sa-i pui

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Din ce știu eu, cam toate primăriile impun regula asta: toți câinii în lesă, iar cei de talie mijlocie și mare, cu botniță, după vârsta de 6 luni( pe domeniul public).