| mihaela_7115 a întrebat:

Daca nu-i tai coada unui Metis-Rottwailer ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| Anduta_1569 a răspuns:

Cine te-a prostit cu asta?:O
Nu trebuie sa i se taie coada,ca este de rasa sau nu! Rottweiler-ilor li se taie coada pentru a arata mai aparte.
Dragi iubitori si posesori de caini,coada cainilor, sau ma rog, coada cainlor care apartin anumitor rase, nu se taie pentru ca acesta sa devina mai agresiv(nici nu va doresc un Rottweiler agresiv-un caine agresiv cu adevarat nu poate fi stapanit nici de stapan). Coada nu are nicio legatura cu gradul de activitate, agresivitate sau dominanta al cainelui.Chiar daca tu ii vei taia coada, cainele tau ramane la fel de docil/fricos/dominant/activ/agresiv(sau cum e el in prezent).
Mai sunt oameni care cred in acest mit:taiem coada cainelui, o frigem pe gratar, si i-o dam sa manance, apoi continuam sa-i dam mamaliga acolo...In nici un caz nu se va face agresiv-din contra, poate suferi un soc pentru ca coada se taie sub anestezie, la fel si cuparea urechilor.

5 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Nu se intampla nimic...dar la rottweleri este o traditie sa le tai coada

| KidBOX a răspuns:

Daca vrei sa fie crud, rau si sa latre la orice necunoscut atunci taie-i coada, dar daca il vrei pentru acasa si sa te joci cu el ca un caine normal, atunci lasa-l asa.

| neverlikeme a răspuns:

Nu face asta! tie ti-ar placea sa iti taie si tie cainele o mana sau ceva? asta nu inseamna ca daca vrei nu poti. eu sunt iubitoare de animale si nu mi se pare normal. adica bine pentru aspect si alte chestii dap. dar eu iti sugerez sa nu suui cainele la o asemenea durere. http://www.zooland.ro/......-7630.html

| RedNose a răspuns:

Nu,daca e si metis s-ar putea sa arate urat cu coada taiata, daca era pur mergea, dar asa nu. De la un timp nu se mai obisnuieste sa i se mai taie coada rott-ului si standardu-l s-a schimbat si sunt admisi si astfel de caini, in plus taierea cozii si cuparea urechilor este interzisa de cativa ani la noi in tara.