| Manblack a întrebat:

Dati-mi mai multe detalii despre Rottweiler! Pentru cele mai multe informati premiez cu funda.

Răspuns Câştigător
| Alex271262 a răspuns:

E un super caine! si eu am avut o femela, oricum e inteligent ca si caine, de paza, ascultator, ajunge si la 60kg daca mascul de talie inalta(sunt mai multe tipuri cu bot mai lung mai scurt si diverse talii, logic masculii sunt mai inalti si mai grei dar si mai agresivi mai ales in cand sunt femele in calduri, deci mai greu de "potolit" ), nu sunt balosi, nu isi pierde parul des deci nu trebuie pieptanat zi de zi ( e ok 2x/saptamana), cu baia la fel 1data la luna sau doua. De dresat nu e greu deloc, cel mai bine in primele 9 luni sa incepi cu cat mai devreme cu atat mai bine ( pentru cand nu asculta nu tbuie batut/lovit cu maina cand e vba de "NU! NU E VOIE" sfatuiesc un ziar sau oricum ceva care sa nu ii faca rau cu adevarat pentru ca tbuie sa fie un simbol ca nu face bine ceea ce face deci in nici un caz maini sau picioare ca sa nu prinda frica de oameni. Ps iti sfatuiesc un rottweiler daca esti interesat sa iti cumperi un caine! e foarte prietenos daca stii si cum sa il educi! bafta si sper ca iti am fost util.

3 răspunsuri:
| geo89geo a răspuns:

Bun deci rottweileri sunt ceva de genul cainii care fac pe durii dar cu stapanii lor sunt loiali si mai blanzi decat un iepuras dar ai grija ca pe la varsta de dupa 10 ani pot sa le apara diferite probleme din cauza ca creierul lor creste dar craniul nu creste continuu si din motivul asta pot aparea sa le curga saliva din gura fara sa se poata controla nu mai aud foarte bine dar 1% din cazuri pot sa devina foarte irascibili si sa nu accepte pe nimeni in afara de stapanul lor loial. sunt foarte buni caini mai ales daca stai la casa ca la bloc nu prea cred ca rezista bine din cauza marimi si caldurii din apartament, dar daca ii scoti regulat la plimbare nu au probleme...a si incearca nu te teme ca nu is caini cu o agitatie nestapanita, ei sunt caini lejeri adica no sa-ti fie greu sal plimbi si de preferabil incearca sa-ti iei o femele pentru ca ii mult mai docila funda? plz!