| miry2013 a întrebat:

De ce câinele meu se tot scarpină? Nu are purici, și îi și spălat. Ce pot face?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cainele isi schimba parul de doua ori pe an: toamna si primavara.
Prin scarpinare elimina din blana cazuta, care-i manca pielea.

Totodata, scarpinarea poate fi si din cauza samponului /sapunului folosit, daca-i face mancarime.

Daca are paraziti (purici), si atunci se tot scarpina (in acest caz cel mai mult in zona gatului).
Este recomandat sa-i cumperi o zgarda anti-purici, chiar daca n-ai observat inca nici unul cu ochiul tau.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

L-ai spălat cu șampon destinat cățeilor? L-ai clătit bine cu apă călduță? Dacă ești convins că nu are purici, ar putea fi o alergie, fie la șampon, fie la un aliment din hrana pe care i-o oferi zilnic. Încearcă să-i oferi mâncare diversificată, deci schimbă-i meniul.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Asa se scarpina toti cainii, fara sa aiba purici sau alti paraziti.

| Legion7X a răspuns:

Ar putea fi de la mâncare, diferite materiale de prin casă care îi crează alergie sau este ceva nativ câinesc, or purici că apa nu-i termină complet chiar fiind și spălat happy
Cumpără-i o zgardă foresto și o să doarmă buștean se reduc scărpinăturile
Foarte des

| Legion7X a răspuns:

Http://www.clinicataveterinara.ro/......inele-meu/

Poate descoperi aici câțiva factori

| zăGhost a răspuns:

Poate naparleste.

Răspuns utilizator avertizat
| Rocsid a răspuns:

1.posibil sa aiba un puric care se ascunde bine si sa iti fi scapat
2.Alergie la mancare-prea multa proteina in mancare dar aia de obicei merge si cu caderea parului dupa un timp( asta apare de obicei la mancarea din comert gen Pedigree, Chapy si mizerii din astea din supermarket.Recomand Royal canin sau Taste of wild sau mancare din cabinete)
3. Poate il speli excesiv de mult si surprinzator si asta poate fi o cauza
4. Poate sa aiba si o boala autoimuna dar aia de obicei evolueaza cronic si lent deci nu cred ca e cazul.
Iti recomand sa mergi cu el la veterinar si eventual sa ii faca un raclaj, o trichograma(examenu firului de par) si toate testele necesare ca sa vezi cauza scarpinatului.