| Rebeles_Bogdan_1974 a întrebat:

De ce hamsterul meu e agitat?

3 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Daca este activ ziua incearca sa ii pui in cusca ceva unde sa se ascunda si sa doarma, ceva sa ii creeze putin intuneric. Pune-l intr-o zona linistita fara vizitatori sau muzica data tare.Lasa-l in pace,nu il mai stresa intruna,nu il mai atinge, doar da-i mancare si apa, macar pana ii trece. Daca ai pisici sau animale mari in camera pune-i cusca lui sus de tot, sa nu i se para ca este pradat cumva de ele.Da-i sa manance, se poate sa ii fie foame.
Alte motive nu sunt!
Te salut,
M.d.v.com.tpu,
Adrian!

| EkToR a răspuns:

Pai sunt mai multe motive :
1.Cusca prea mica si nu isi consuma energia.
2. Daca e mascul e din cauza ca nu are o femela...
3.Lipsa unei rotite.
Orcum ei sunt activi mai mereu da se poate sa fie si altceva...

| Adviceforeveryone a răspuns:

Buna! Hamsterii se agita de obicei pentru ca vor sa fie lasati liberi, sa se plimbe, sau sa te joci cu ei. Cauta o camera in casa unde sa ii dai drumul. Ai grija sa nu aiba acces la spatiile mici, inghesuite si intunecate deoarece il poti pierde. Supravegheaza-l non stop cand e liber, joaca-te cu el. Daca nici dupa ce il bagi inapoi nu se potoleste, lasa-l putin in pace. Daca nu te vede in preajma, se va potoli.