| 0marry0 a întrebat:

De ce imi mor pestii?
Au apa curata, au pompa, au mancare.
Ii aduc acasa si cad lati pe fundul acvariului doua ore mai tarziu...
Am investit la bani in ei de mi-au sarit capacele si ei continua sa moara fara nicio logica.
Mentionez ca am luat carasi, cica sunt mai rezistenti, prima oara unii mai mici, iar acum mai mari. Toti au murit in mai putin de cateva ore.

10 răspunsuri:
| luciana200972 a răspuns:

Pai in primul rand goleste acvariul, dezinfecteaza-l bine, inclusiv toate accesoriile si decoratiunile, cu o sol speciala pentru acvarii. apoi cumpara pesti sanatosi din locuri autorizate, dc mor in continuare cere sfatul unui specialist. bafta

| Acvila a răspuns:

1.Apa pe care o pui in acvariu (daca folosesti de la robinet) trebuie sa stea intr-un vas fara capac timp de 24-48 de ore. Abia apoi poti sa o torni in acvariu.
2.Nu dezinfecta nimic.Iei acvariul frumusel,il golesti,il speli cu apa normala,fara alt adaos, pui apa declorinata, pui in functiune pompa si lasi asa 2 zile fara pesti in el.Asta folosteste la ciclarea acvariului si creaza bacterii "bune".
3. Dupa ce s-a ciclat acvariul pui pestisorii in el.Ii hranesti maxim 3 ori pe zi.
4.Lumina trebuie sa le-o acorzi la o anumita perioada de timp.Eu de exemplu le dau lumina 5 ore, apoi fac pauza 2 ore, si iar le dau drumul luminii 5 ore apoi stingerea pana a doua zi.
5.Cumpara pestii numai de la cabinete de veterinar, nu din piete, etc.
Daca mai ai neclaritati da add pe d_psychosis si te lamuresc.

| rolfenstein a răspuns:

Tu ai pompa pentru oxigen in apa sau pui apa de la robinet?happy

| ionif a răspuns:

Daca este apa de la chiuveta cred ca asta este motivul!

| ionif a răspuns:

De unde ai cumparat pestii? Poate au fost bolnavi sau nu le-ai facut adaptarea la apa pe care o ai tu in acvariu!

| roby_3489 a răspuns:

Deci cand ii cumperi si ii aduci acasa prima data ii obisnuiesti cu apa din acvariu adica bagi punga cu pesti in apa sa se obisnuiasca cu presiunea iar temparatura apei trebuie sa fie peste 24 C!

| CяysƧ a răspuns:

Daca tot mor mereu cumpara si tu un caine o pisica un papagal ceva, ce faci cu pesti?

| Crissy333 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa cumperi pesti fara nici o boala adica te intalnesti personal cu vanzatorul si ii spui:
domnule/doamna haideti dumneavoastra cu mine la veterinar sa vedem daca nu are nici o boala si atunci iti dau bani si in aldoilea rand trebuie sa il obisnuiesti pe peste cu apa dar nu cu ori ce apa se gaseste apa speciala pentru pesti daca vrei poti sa cumperi apa speciala sau sa faci cum vrei in al treilea rand trebuie sa pui in apa alge de mare dar nu adevarate false dar care re miros de alge se gaseste tot unde se gaseste si apa speciala in al patrule rand ii cumperi din magazine de animale hrana adica purici de mare care costa 9 lei in continuare sa fi fericita si ai grija de pestele tau a da si sa iti spun ca apa sa nu fie calda dar nici rece saa fie rece putin si sa pui acvariul la umbra pupiciwinking

| BlaBla_7319 a răspuns:

Buna, am avut si eu peste 20 de guppy, au murit toti, acum mai am neoni si 1 caras, in acvari diferite. Am avut 3 carasi si nu stiu de ce mi-au murit.
Cum iti da punga de la magazinul respectiv, cu apa, bagi punga in apa jumate de ora sa se obisnuiasca cu apa din acvariu, apoi nu o sa iti mai moara, la carasi nu e voie sa aiba in acvariu plante, doar artificiale daca vrei. La carasi nu trebuie nici sanitari. Bafta!winking

| Gabelu_Don_1979 a răspuns:

Daca pun in acvariu pesti sanitari cu pui de gupi crezi ca iar manca