| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a întrebat:

De ce toti tin cu caini in cearta caine pisica?

7 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Si eu as tine cu un caine,cainele este devotat omului,si-ar da si viata pentru el,se obisnuieste cu programul omului, chiar daca stapanul nu are timp de el, cainele mereu isi va iubi la fel de mult stapanul chiar daca uneori mai fac prostii cand stapanii nu sunt acasa.In timp ce pisicile le intereseaza doar mancarea si somnul,daca nu te ocupi de ea,incearca sa se razbune prin zgarieturi,stricaciuni si tot felul...
oricum, pisicile sunt foarte destepte, se ataseaza si ele de stapan dar nu se compara cu devotamentul unui caine...

| SnowBella a răspuns:

Din prisma popularitatii si a numarului, pisica l-a depasit constant si discret pe asa-zisul cel mai bun prieten al omului. Multi insa, au auzit lucruri de genu` "pisicile sunt rele, au un caracter fals si nu se ataseaza niciodata de stapan". Lucrurile nu stau chiar asa. E adevarat ca pisicile sunt mai sirete, dar sunt si sincere si istete. Daca incerci sa-i intelegi comportamentul, iti vei da seama ca are personalitate, este tenace, cu o atitudine tupeista, dar se ataseaza de stapan. Asa ca renunta definitiv la ideea asta. Nu poti aplica "psihologia canina" asupra unei feline, dar nu inseamna ca pisica nu poate fi un animal de companie devotat si iubitor.
Sus labuta!

| symy_1713 a răspuns:

Un catelus te iubeste cu adevarat, este sincer, te apara si nu cerseste mancare, lux si comfort. Pisicile sunt considerate in general sirete, rele si interesate numai de mancare, lux, mai rar de stapan dar lucrurile nu stau asa mereu, ce-i drept sunt animale care stiu ce vor dar si care isi iubesc stapanul. Acum depinde de parerea fiecaruia happy.

| smile20000 a răspuns:

Pai nu este evident?!? cum te distreaza o mata de aia? cainii sunt mult mai destepti si mai draguti. recunosc ca imi plac puii de pisica dar iubesc mult mai mult cainiii

| 13 a răspuns:

Pentru ca un caine o sa stea langa stapanul lui atata timp cand el i ofera dragoste si afectiune. Un caine nu o sa paraseasca un stapan iubitor chir daca acel stapamn manaca din farfurii de aur sau din tomberoane. Daca doarme in castel sau pe o banca invelit cu un ziar.Pe cand o pisica te lasa oricand penrtru un stapan care i ofera mai multa mancare. Un adapost mai confortabil si jucarii de fite. Si in plus. Cand esti atacat si ai un caine langa tine esti salvat. Da daca ai o pisica...

| Messi_1669 a răspuns:

POI sa-ti explic draga vvyolata cum stau lucrurile:Mie mia povestit bunicu cand eram mic aveam 6 ani mi-a zis ca cainele zicea: da doamne ca stapanu sa traiasca si sa fie sanatos sa pot manca si eu dupa el iar mata (nu maicata ma refer la pisica) zice: da doamne sa orbeasca stapanul ca sa pot sai mananc toata mancarea pisicle sunt dragute dar inselatoare iar caini sunt si frumosi si draguti si buni prieteni la casa omului

| Messi_1669 a răspuns:

Scs vvyoleta pardon rolling on the floor