| sergiu666_7552 a întrebat:

Dece pasarile zboara?

Răspuns Câştigător
| IIII a răspuns:

Pt ca nu inoata laughing

Pasarile zboara pentru ca avand numai doua picioare si fiind asa grasute, merg foarte incet si pot fi atacate de animale.Asa ca s-au adaptat zburand.(asta e parerea mea.cred ca si aripile sunt un fel de „picioare" care s-au schimbat in timp,adica de cand au aparut pasarile pe pamant) Oricum, stii ca ele se trag din dinozauri.
Tu esti gelos ca nu poti zbura, nu-i asa? happy

9 răspunsuri:
| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

Ca asa le vor muschiuleetziwinking

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Ca sa intrebi tu. smug

| HubbaBubbaGirl a răspuns:

Ca sa intrebi tu.

| Annie a răspuns:

Ca au aripirolling on the floor.

| Scherimuvi a răspuns:

Pasarile au un avantaj urias fata de oameni cand vine vorba de zbor, deoarece intreg corpul lor este construit sa fie usor. Oasele lor sunt subtiri dar grele, insa sunt goale in terior, ajutandu-le foarte mult sa planeze. Nu au dinti si au pene. Raportat la corpul lor micut, au muschi foarte puternici, iar daca oamenii ar avea forta pasarilor in umeri, probabil acestia ar fi mai mari decat capul. Asa ca inzestrate cu aripi puternice si un avant puternic acestea pot inainta si se pot ridica in aer. Cu cat dau mai repede din aripi cu atat zboara mai rapid, explica pe intelesul tuturor Derek Niemann, editor la revista pentru copii RSPB.

| Casandra a răspuns:

Pentru ca asa le-a lasat D-zeu

| Raluka98 a răspuns:

Pasarile zboara pentru ca prezinte membre anterioare, transformate in aripi si membre posterioare musculoase cu care se deplaseaza pe sol. Oasele pasarilor sunt goale in interior si se numesc oase pneumatice pline cu aer pentru a usura zborul.

| xBichini a răspuns:

Ca nau ce face

| danadrian26 a răspuns:

SPAMvote/10651/danadrian26