| lordbogdan a întrebat:

Din ce cauza se poate strica un filtru pentru acvariu? Ca ieri am observat si l-am curatat... Si tot nu merge sad

1 răspuns:
| GenetiX a răspuns:

Din cauza proiectarii proaste facuta in china pentru bani putini. Mai exact de la bobinaj pana la bucsele facute din te miri ce guma ieftina. Sau poate a intrat apa in interior. Poti incerca ce iti recomand dar rata de raspuns ar fi de doar 10% restul probabilitatilor sunt de alta natura.
Intr-un vas pui otet + apa in proportii egale, adica cat apa atat si otet, de preferinta apa mai putin, si scufunzi filtrul pentru acvariu fara filtru ala ca n-are rost si filtru. Il lasi asa vreo ora apoi il scoti si-l muti in apa curata. Tot fara filtru. Daca merge merge daca nu e tot ce se putea face.
PS: reparatia este interzisa atat timp cat nu e facuta de cineva specialist. In plus nu se merita la cat cost.