| LiviaMaria a întrebat:

Dintr-o excursie in Austria mi-am luat o revista de crosetat. M-ar putea ajuta cineva si pe mine cu traducerea?

Răspuns Câştigător
| 1flower a răspuns:

Te pot ajuta eu da-mi id-ul tau si trimite-mi ce scrie

| LiviaMaria explică (pentru 1flower):

Abrevieri
anschl=anschlagen
beids=beidseitig
fM=feste Masche
lftm=luftmasche
M=masche
Nr=nummer
R=reihe
Rd=runde
Restl=restliche(n)s
Zus=zussamen

Ruckenteil:65 lftm+ 4 wende lftm in pink anschl unde im muschelmuster in runde in der farbfolge arbeiten nach 46, 5 =38 runde ab anschlag für die armausschnitte beidseitig 5 masche unde in jeder reihe 2 x je 2 unde 1x1 masche unbehakelt lassen = 45 masche fur den halsausschnitt nach 65 cm =49 runde ab anschlag die mittlere 19 masche unbenhakelt lassen unde beidseitig seiten getrennt beenden fur die rundung am inneren rand in der folg runde 2 masche unbenhakelt lassen nach 65, 5 ab anchlag die arbeit uber den restlichens je 11 schulte masche beenden 13 schulte- m beenden.

Vorderteil: genauso, jedoch den halsau-schnitt bereits nach 60 cm=45 R ab anschlag arb. Dafur die mittl 11 M unbehakelt lassen.Fur die rundung am inneren rand in jeder R 2 x je 2 unde 2 z je 2 1 m unbehakelt lassen.

Armel: 32 lftm +4 wende- lftm in pink anschlagen unde im muschelmuster in R in der farbfolge hakeln.Fur die armel-schragungen ab anchlag beids 4 x in jeder 8. R 1 x 2 unde 1x 1 M, dann in jeder.R 4 x je 1 M unbehakelt lassen.Nach 61,5 cm= 46 R ab anschlag uber den restl 20 M enden.

Fertigstellung: schulternahte schlieβen.Den halsausschnitt mit N nr 4 mit 1 rd Krebsm (=feM von li nach re) in oliv umhakeln. Armel einestzen, seiten unde armel-nahte schlieβen.Die untere kante unde die armelkanten mit N nr 4 in pink mit RD feM unde 1 Rd krebsm unhakeln.

Ausfuhrung: 90 Lftm mit N nr 4, 5 in Orange locker anschlagen unde zur Rd schlieβen. Im muschelmuster in Rd arb. Nach 39 cm=29 Rd ab anschlag die arbeit beenden.

Laufen die zeichen unten zus, werden die M in eine einstichstelle gearbeitet.

Acestea sunt instructiunile. Multumesc!

| LiviaMaria explică (pentru 1flower):

"unde" mi l-a corectat automat site-ul in revista e fara "e" si stiu ca inseamna "si".

3 răspunsuri:
| 1flower a răspuns:

Abrevieri
conn = grevă
beids = ambele părți
SC = singur croșetat
lftm = ochiuri aer
M = ochiuri
Nr = numărul
R = rand
Rd = ROUND
Rem = rămas (e) s
ZUS = zussamen

Revenire piesa: 65 lftm + 4 lftm rândul său, roz conn UNDE Lucrări de model în runda din secvența de culori de 46, 5 = 38 de runde în afara oprim pentru mânecilor pe ambele părți 5 UNDE plasă în fiecare rând 2 x 2 pe UNDE 1x1 ochiuri unbehakelt = 45 ochiuri pentru clivajului de 65 cm = 49 rotund de timpi care pot medie de 19 ochiuri unbenhakelt de pagini UNDE pe ambele părți încheie separat pentru rotunjirea la marginea interioară în succes runda 2 unbenhakelt ochiuri după 65, 5 din anchlag munca peste restul licheni 11 la pregătiți de ieșire și de 13-m ochiuri pregătiți.

Fata: de asemenea, dar media halsau după 45 R = 60 cm din ARB timpi. Darfur unbehakelt lassen.Fur rotunjire la marginea interioară în fiecare R 2 x 2 z 2 pe UNDE pe 1 m 2 lăsați medie 11 M unbehakelt.

Armel: 32 lftm 4 turn-lftm în grevă UNDE roz în tipar coajă în R în hakeln.Fur culoare continuare-armel schragungen anchlag de beids 4 x 8, în în fiecare R 1 x 1 x 1 ande 2 M, apoi jeder.R 4 x 1-fiecărui unbehakelt lassen.Nach 46 R = 61.5 cm la învecinat in rem 20 ochiuri.

Finalizarea: umăr abordat clivaj schlieβen.Den cu N nr 4 cu 1 rd ochiuri de crab (= metoda elementelor finite la stânga spre dreapta) umhakeln în masline. Armel einestzen, pagini de Tier-armel apropiat de marginea schlieβen.Die inferioară a UNDE armelkanten cu N Nr 4 în roz cu CD cu element finit UNDE 1 Rd unhakeln ochiuri crab.

Finisaj: 90 lftm cu N numărul 4, 5 Inchide Cerere atac UNDE în portocaliu pentru Rd ușoară. În tipar coajă în Rd ARB. După 39 cm = 29 Rd iesire din oprire de lucru.

Rularea semnul jos În plus, M a lucrat într-un loc de patrundere.

Acestea sunt instructiunile. Multumesc! scuze ca unele cuvinte nu le-am inteles