| Pufarinee a întrebat:

Dupa parerea voastra ce caine e mai destept dintre Golden retriever si Pudel standar? de ce?

Răspuns Câştigător
| lifeisperfekt a răspuns:

Amandoi sunt foarte inteligenti(de fapt ca si toti cainii), dar Golden-ul Retriever este mai inteligent in cea ce priveste dresajul si lucruri de acest gen, insa si Pudel-ul este foarte inteligenthappy.Eu sper ca te-am ajutat happy.Pa!happy

10 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Pudelul este incapatanat. Golden Retriver este usor de convins si ii place sa ii faca pe plac stapanului.

| lifeisperfekt a răspuns:

Multumesc frumos, te ajut oricand cu mare placere happy

| Pufarinee explică:

Stiu pentru ca am vazut pe un sait cele mai destepte rase de caini din lume si golden retriever e pe locul 4 si pudelul pe locul 2hee hee

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Pufarinee):

Buna! pai golden retriverul e mai destept.Probabil cine a facut siteul nu stia nimic despre caini intelegi? si poate de aia tea bagat in ceata laughing

| Pufarinee explică:

Ruxi despre ce rasa vorbesti?

| AnonimKidd a răspuns:

Top 10 cei mai inteligenti caini
1.Border Collie
2. Pudel
3.Ciobanesc German
4. Golden Retriever
5. Doberman Pinscher
6. Ciobanesc de Shetland
7. Labrador Retriever
8. Papillon
9. Rottweiler
10. Cainele de cireada australian
Pudel

Usor de dresat, ascutiti la minte, cainii din rasa pudel sunt rezistenti, ascultatori si eficienti. Sunt foarte creativi si, de aceea, au fost cooptati chiar la spectacolele de circ.

| RuxiiRawrr a răspuns:

Aspect general: caine armonios, bine proportionat, activ, puternic, robust, cu miscare bine legata si expresie blanda.

Comportament / Caracter: docil, inteligent, cu aptitudini de lucru; bland, prietenos, sigur pe el.

Capul: bine proportionat si cizelat; craniul lat, fara a fi greoi; bot puternic, lat si adanc; lungimea botului este aproape egala cu cea a craniului; trufa preferabil neagra; stop: bine definit.

Ochii: maro inchis, bine distantati; marginile pleoapelor sunt inchise la culoare.

Urechile: de dimensiune medie, prinse aproximativ la nivelul ochilor.

Maxilarele: puternice; muscatura in foarfece, perfecta, regulata, completa.

Gatul: neted si musculos; zona de cuplare a capului cu gatul este bine conturata.

Corpul: echilibrat, scurt; pieptul este bine coborat in zona sternala, coaste bine coborate si rotunjite; zona renala scurta, puternica si musculoasa; linia superioara orizontala.

Coada: bine prinsa si purtata la nivelul spatelui, lungimea sa ajungand pana la jaret; varful cozii nu este rasucit.

Membrele anterioare: drepte, cu osatura buna; umeri bine inclinati; omoplat lung, avand aceeasi lungime cu bratul, astfel incat membrele anterioare, de la cot la sol, sunt bine dispuse sub corp; coate bine lipite de trunchi.

Membrele posterioare: puternice si musculoase; gambe solide; genunchi bine angulati; jareti bine coborati; aplomburi drepte; jaretii nu sunt rasuciti nici inspre exterior, nici inspre interior; "coatele de vaca" sunt un defect grav.

Labele: compacte si rotunde, cu degete inchise.

Alura: mers energic, cu impuls puternic; membrele se deplaseaza in planuri paralele cu axa corpului.

Roba: par de acoperire cu fir drept sau usor ondulat, formand franjuri; subpar des, strans pe corp, impermeabil.

Culoare: toate nuantele de auriu si crem; niciodata roscat sau acaju; sunt admise cateva fire albe, dar numai pe piept.

Talie si greutate: inaltimea la greaban: masculi 56 - 61 cm, femele 51 - 56 cm; greutatea aproximativa: masculi 29 - 34 kg, femele 25 - 29 kg.

Defecte: orice abatere de la standard se considera defect si se penalizeaza in functie de gravitatea abaterii respective.

- ochi deschisi la culoare
- lipsa subparului
- par foarte cret
- culoare roscat, acaju sau prea mult alb
- depigmentare puternica a trufei sau a pleoapelor
- lipsa a mai mult de doi premolari pe aceeasi parte
- talie in afara limitelor
- absenta stopului, bot subtire, ingust
- spate foarte lung
- coada stramba sau rasucita la varf
- defecte grave de osatura ce pot incomoda cainele in miscare
- entropion, ectropion
- prognatism
- agresivitate sau teama excesiva
- monorhidie, criptorhidie

Nota: Masculii trebuie sa aiba ambele testicule normal dezvoltate si complet coborate in scrot.

Funda?:O3(PuppyEyes)

| eduardooo a răspuns:

Golden Retriever. Pudel Standar ii si maii prost si si mai urat.

| puya07 a răspuns:

Goldenu e unu din cei mai destepti dintre toti cainii zic eu

| Pooc a răspuns:

Golden Retriever happy Dupa cum ai vazut ( daca te-ai uitat la filme cu animale ) se foloseste foarte des acesta rasa.