| Căţeluşa_5424 a întrebat:

E posibil sa urim cainii? Sint animale perfecte. Cine nu ii iubeste? Va rog raspundeti-mi pentru ca sa stiu trebuie sa fac un top al iubitorilor si neiubitorilor de caini!

Răspuns Câştigător
| Tso a răspuns:

@costymaximus. De fapt, nimeni de la adaposturi nu ii iubeste. Si asta o spun din experienta mea ca voluntara. Ce mi-a fost dat sa vad, cat timp am stat acolo, din partea ingrijitorilor, nu as vrea sa vada nimeni. Cainii sunt pur si simplu lasati sa se omoare intre ei. Sunt lasati fara apa si mancare, etc. Dar nu intru in detalii, oricum, e o trista realitate a Romaniei "Europene".

Revenind, Da!, iubesc cainii. Mult. Sunt atat de dragalasi si neajutorati. Si as vrea sa pot schimba ceva in mentalitatea umana, ca atunci cand un caine al strazii se apropie de ei, sa nu alerge sau sa-l loveasca, pentru ca " Cine stie ce mi-ar face. "

Pana atunci, eh, mai e mult. Eu tot ii iubesc.

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cei care urasc aceste animale sunt cei care se urasc pe sine si care urasc pe toti. Acesti oameni sunt complexati si urmeaza stilul de viata : '' Fiecare pentru el ''. Degeaba folosesti scuze utilizand faptele cainilor ce duc spre rau, aceste animale si multe altele ne-au ajutat de multe ori. Nu pot sa inteleg de ce urasti pe cineva care nu ti-a facut nici un rau. Chiar si cei care o fac au anumite scuze, de multe ori mai indreptatite decat ale noastre.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu toti hingherii nu iubesc cainii, isi fac doar meseria.Sant insa si oamenii care nu iubesc cainii, ii maltrateaza(desi nu stiu daca acestia se pot numi oameni).

| Vizitiul a răspuns:

Nu doar cainii, ci toate animalele trebuie iubite si protejate, dar mai sunt si oameni fara suflet. Sunt si ele niste fiinte.

| costymaximus a răspuns:

Hingherii nu ii iubesc si nici o parte(nu toti)din ingrijitorii de la adaposturile de caini.

| zuly a răspuns:

Sunt persoane care au avut experiente neplacute in trecut, de exemplu au fost atacati si/sau muscati de caini ei sau unele persoane dragi. Si asa fiind natura umana - judecam situatii noi pe baza experientei anterioare, acesti oameni urasc cainii si ii percep ca pe niste fiinte rele, pericole, amenintari.
Exista de asemenea cynophobia - frica de caini. Dupa cum stim, fobiile sunt niste frici irationale, foarte greu, aproape imposibil de controlat - dar se rezolva in majoritatea cazurilor prin psihoterapie.
In rest, nu vad de ce ar putea cineva sa urasca aceste fiinte. Mie imi plac, nu doar cainii, ci toate animalele. Uneori mai mult decat oamenii. Animalele nu sunt in stare se rautate premeditata. Ei nu cunosc sentimente precum ura sau invidia - au suflete frumoase.

| gabryel a răspuns:

Pe cateii mei din curte ii iubesc dar ii urasc pe cei de pe strada care ma alearga cand merg in statia de tramvai...

| Ally.Bee ♀ a răspuns:

Hey happy eu ii iubesc. Adica, am caine de 8 ani. Uneori imi vine sa-l arunc de la etaj cand ploua afara si trebuie sa il scot, dar asta e.

| dailydaisy07 a răspuns:

Mi-e frica de rasele de caini mari dar am catelusa de rasa mica deci pe mine nu!

| silver19 a răspuns:

Eu urasc cainii maidanezi, nu ii suport fiindca musca lumea care nu cunoaste, am niste babe la blocul meu care le da non - stop sa manance si de aceea latra pe toti, nu stiu cum sa scap de ei, una e sa iubesti un caine de casa si alta e un maidanez, daca tot ii pupa atata sa-i ia si acasa fiindca majoritatea sunt si turbati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ii iubesc! dupa rude, animalele si mai ales cainii sunt iubiti de mine!

| babygirl28 a răspuns:

Eu iubesc caini mi se par cele mai dragute animalehappy