| anonim_4396 a întrebat:

Este vreun stapan de husky siberian pe aici? As dori sa stiu cum se comporta, afara, cu alte animale, in casa, cand este lasat singur.De cata hrana are nevoie si cam cat timp v-a luat sa il dresati?
Daca nu aveti un asemenea caine acasa nu va osteniti sa raspundeti, caci nu am nevoie de informatii luate de pe internet, in mare le stiu si as vrea un raspuns "adevarat".

3 răspunsuri:
| manuelaaa a răspuns:

Eu am avut un husky si iti pot spune urmatoarele lucruri despre el:

Husky Siberianul este nobil si prietenos, insa in acelasi timp indraznet si alert. Nu are sub nici o forma calitatile unui caine de paza si aparare. Este ganditor si independent, cerinta vitala pentru un caine de sanie, care trebuie sa actioneze corect, fara urma de greseala, pentru a nu pune in pericol viata sa si a musherului. Cainele matur este rezervat, are o atitudine demna, inteligenta si un caracter energic. Intotdeauna este dispus la munca sau la joaca, ceea ce il recomanda si ca un un bun caine de companie. Iubeste indeosebi copiii. Nu se simte bine singur, fiind un caine de haita; cel mai frumos cadou pentru un Husky este o pereche cu care sa se poata juca dupa bunul plac, dumneavoastra fiind astfel mult mai linistit. Nu este un gurmand, se multumeste cu putin. Este foarte important ca alimentatia sa fie corect aleasa, pentru a mentine cainele in forma, sanatos si cu un aspect corespunzator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc cristina7, dar stiu si eu sa citesc de pe Wikipedia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

http://cainiderasa.forumz.ro/