| Scikofit a întrebat:

Funda1Nimfele ce manca? Exista mancare specifica nimfelor, ca si pentru perusi?

6 răspunsuri:
| Rossey a răspuns:

Buna! Nimfele au o hrana variata.Mananca seminte, fructe, legume. Exista mancare speciala pentru nimfe pe care o gasesti la Pet Shop-uri.

| eu4you a răspuns:

Da,exista mancare speciala pentru nimfe.Eu am nimfe si cumpar mancare de la "Kiri-kiri". Ceri mancare pentru papagali mari si stie vanzatorul ce sa iti dea,

| AndreeutzaDeea a răspuns:

Da,au o mancare speciala si pentru ele, nimfele mai pot manca fructe si legume.Hrana nimfelor se gaseste in marea parte pe jos, ea fiind compusa din seminte de iarba, seminte de pomi, fructe etc
Hrana de baza: mei, seminte de floarea soarelui (albe sau tarcate), seminte de canepa, seminte de iarba, seminte de castraveti, seminte de dovleac, seminte de lubenita, seminte de spanac, seminte din diferite buruieni (numai daca le cunoasteti si stiti ca nu sunt otravitoare), seminte de ridichi,
pe langa hrana de baza formata din diferite seminte, nimfelor le trebuie vitamine pe care cel mai bine le iau din fructe si legume problema este totusi ca multe nimfe nu accepta sau nu le plac acestea. Printre favoritele lor se numesc salata verde, morcovi cu frunze, mere, porumb inca necopt pe stiulete, cozi de ardei cu seminte, cartofi, orez, seminte de soc, nuci, struguri, mandarine, portocale, visine, prune, ardei, sfecla rosie, castraveti, mazare si altele, succes!

| Madutzadragutz05 a răspuns:

Buna. Pai nimfa mea Coco mananca Kirikiri.Lui ii plac foarte mult.Nimefele se incadreaza la speciile de pasari de talie mica.Ii plac foarte mult semintele de floare soarelui, cu miere, batoanele cu miere si fructe.
Sper ca te-am ajutat.
Byewinking

| TasieSimona a răspuns:

Da exista mancare specifica care contine seminte mai mari. nimfei ii place sa sparga acea samanta. daca te duci intr-un petshop iti vor da mancare speciala pentru ele.

| TePupiic a răspuns:

Poti intra pe Papagalul.ro! Este si aceasta specie!

Hrana nimfelor se gaseste in marea parte pe jos, ea fiind compusa din seminte de iarba, seminte de pomi, fructe etc
Hrana de baza: mei, seminte de floarea soarelui (albe sau tarcate), seminte de canepa, seminte de iarba, seminte de castraveti, seminte de dovleac, seminte de lubenita, seminte de spanac, seminte din diferite buruieni (numai daca le cunoasteti si stiti ca nu sunt otravitoare), seminte de ridichi,
pe langa hrana de baza formata din diferite seminte, nimfelor le trebuie vitamine pe care cel mai bine le iau din fructe si legume problema este totusi ca multe nimfe nu accepta sau nu le plac acestea. Printre favoritele lor se numesc salata verde, morcovi cu frunze, mere, porumb inca necopt pe stiulete, cozi de ardei cu seminte, cartofi, orez, seminte de soc, nuci, struguri, mandarine, portocale, visine, prune, ardei, sfecla rosie, castraveti, mazare si altele.