Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Fundita!
Buna, TPU! Ieri mi-am luat un bihchon havanez de 2 luni. Am aflat de pe net si de la veterinar ca nu am voie sa il scot decat dupa ultimul vaccin. Intrebarea mea este daca pot sa il scot afara in brate fara sa il las jos si fara sa se atinga de alti caini.Scuzati categoria! P.s: asi mai dorii sa stiu cum il fac sa faca pipi pe covorasul special Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Eu zic sa nu risti,dar asa ai putea sa-l scoti, dar nu stiu care e rostul...
Poate sa se imbolnaveasca de parvoviroza, o boala fatala. Sunt sanse mici sa se vindece, daca e depistata devreme si daca catelul are organismul puternic, altfel nu are sanse. Vaccinul pentru parvo se face primul si se mai face de 2 ori, dar abia ultima data puiul se imunizeaza, de aceea e bine sa sta in casa.
Cum poti sa-ti dresezi puiul sa faca pe covoras uite aici articol facut de mine:

Reguli:
1. RABDARE!

2.Corectat=in caz ca are lesa trebuie putin tras de ea(smucire usoara) si sa-i spui in acelasi timp nu-i voie,nu foarte tare incat sa-l doara, dar cat sa il scoti din starea respectiva(lesa trebuie prinsa de zgarda, nu ham), in caz ca va aflati afara sau certat apoi ignorat daca sunteti in casa. Cand face ce e bine(e linistit, este atent la tine etc.) trebuie recompensat.

3.Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(piept de pui,cascaval,crenvusti, biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti, de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii, sfori cu noduri, jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.

Multi au probleme cu puii care fac in casa de aceea va spun cum ati putea proceda:
-un pui va putea invata sa faca afara doar dupa 8 saptamani, cand sunt mai mici le este mai greu sa se abtina si mai scapa pe ici pe colo
-de obicei un caine isi face nevoile dupa ce a mancat(cam la 20min din cate imi aduc aminte) sau dupa ce a baut mai multa apa, atunci trebuie dus afara(daca nu a terminat schema de vaccinare, il duci la locul unde trebuie sa faca) si stat cam 30min in caz ca nu face imediat; daca nu a facut il scoti mai des pana face,iar cand face il lauzi
-nu-l certa niciodata daca nu l-ai prins in fapt, daca il prinzi cand face il certi si-l scoti afara
-cand cureti niciodata sa nu faci asta in prezenta lui, pana cureti il lasi intr-o alta camera sau afara(mizeria poti sa o cureti cu clor si apa, asa indepartezi cel mai bine mirosul, astfel incat nici cainelui nu o sa-i mai miroasa ca sa faca si a2a oara)

Succes!

7 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poti sa-l scoti daca nu are contact cu alte animale. Pune-i covorasul intr-o cutie, cu o carpita pe el.Va fi obligat sa faca -fara sa paraseasca cutia-apoi v-a cauta propriul miros. Dupa ce face de cateva ori pe covoras, il poti muta, fara cutie.

| Birlik65 a răspuns:

Sa-l scoti afara da, dar nu pe jos fara vaccin, doar in brate...happy

| EMike a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema insa era iarna(ianuarie) si cateaua mea avea 3 luni. Mai lasa-l putin. Asteapta pana in Iulie si apoi invata-l sa fac afara. Trebuie doar sa-l scoti regulat.

| Georg13 a răspuns:

Nu,nu cred ca ai voie.In aer sunt tot felul de bacterii, iar el are sistemul imunitar foarte scazut.Cat despre invatatul la covoras, eu mi-am invatat cainele destul de usor.Atunci cand facea in casa il certam si ii aratam unde trebuie sa faca.La un moment dat atunci cand vroia sa isi faca nevoie se agita, iar eu atunci il duceam la covoras.
Sau, o alta metoda(asta daca iei covoras din acela special pentru catei si pentru nevoile lor) este sa pui putin din urina lui pe covor.Suna ciudat, insa el va face acolo unde isi simte mirosul.

| Sweety27 a răspuns:

Sa-ti traiasca puiutul. Nu, nu il poti scoate pe afara pentru ca poate lua diverse boli si bacterii periculoase pentru sistemul lui imunitar, la 2 luni. Asculta sfatul medicului daca vrei sa te bucuri de el. Bolile nu le ia doar de la alti caini. Se pot lua si de pe jos, sau chiar din aer. Mai bine previi decat sa tratezi dupa aia. La covoras il inveti treptat sa faca, nu vei reusi din prima. Multa rabdare iti doresc! Ii pui mai multe imprastiate prin casa. La inceput el va face pe unde apuca si nu v-a realiza ce e ala pet-ul. Important este ca atunci cand face o fapta buna, sa il recompensezi, ca sa inteleaga ca a facut ceva bun, iar cand greseste sa te superi pe el si sa ii vorbesti serios, pe un ton suparat: "nu e bine! nu! nu-i voie! sa-ti fie rusine! nu ne mai jucam! catel obraznic!" Crede-ma ca toate acestea spuse pe un ton corect, FUNCTIONEAZA! Treptat v-a simti singurel ca te face fericita atunci cand merge pe chestia aia alba si face pipi, si ca te supara atunci cand nu face acest lucru. Daca reusesti sa-l prinzi inainte de a face pipi/caca, il poti pune repede pe paturica. Aminteste-ti ca animalele nu stiu ce e aia razbunare, ura, rautate! Bafta!

| queenofsaigon a răspuns:

Nu îl scoate afară. Văd că s-a spus mai în detaliu motivele, nu o să repet.

Tot bichon havanez am şi eu, şi ştiu că de fiecare dată când făcea vreo prostie (fura hârtia din baie şi o rodea şi o înşira prin toată casă când eram plecaţi, de exemplu), îl certam şi îl duceam la faţa locului. Când făcea pipi în casă tot aşa, îl duceam acolo unde a făcut şi îi arătam ce a făcut în timp ce îl certam. Într-un final s-a învăţat să arate spre uşă când îi venea. happy

| Indragostita2000 a răspuns:

Daca doctorul ti-a spus in acest fel trebuire sa-l asculti si te rog sa-l inveti intr-un mod educativ adica cu o jucarie cu ceva ce ii place!