| YLLL a întrebat:

Heeelpp!crying(( Nu stiu ce are perusa mea. da acum dimineata am observat ca facea spume la gura sau nu stiu ce avea. tot dadea din cioc. si parca i se inchid ochii crying( Oare de aia ca trebuie sa faca oua? ajutat.imaaacrying nu vreau sa o pierdsad

Răspuns Câştigător
| Kyky a răspuns:

Gogu... nu va avea nimic daca, din nefericire, ea va muri. Perusul meu e singur si nu are nimic. Il am de 2 ani si jumatate.
I-ai dat mancare de perusi... da ai verificat-o inainte sa i-o dai? Am cumparat o data asa, o cutie de seminte pentru perusi, si era plina de ganganii ce misunau pe acolo. Se prea poate sa fie mancarea in neregula. Verifica si termenul de valabilitate si eventual, incearca sa-i dai alt fel de seminte (ia o punga micuta) si vezi cum reactioneaza.
Multa sanatate micutelor pasarele.

9 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Moreeeeeeeee
moareeeeeeee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va muri. a mancat ceva otravit.sau este stresata din cauza custii. dai drumul afara sa zboare libera.am vazut un perus int-un card de vrabii si era foarte fericit.

| Kyky a răspuns:

Si perusul meu a facut asa... probabil a mancat ceva ce nu i-a cazut bine sau a baut prea multa apa. Ce i-ai dat de mancare?
E exact ca la oameni. Ii e rau si vomita. Isi va reveni. (adica, al meu si-a revenit)

| Kyky a răspuns:

Ah. apropo de cardul de vrabii... daca o lasi cu ele, poti sa-i spui bye-bye. nu se mai intoarce happy
Eu ii dau drumul prin casa, dar cu toate geamurile si usile inchise. Si inainte sa-i dau drumul, ma uit in ce stare e, adica daca se simte bine si e bine dispus, altfel nu-l las.

| YLLL explică:

Poi. mancare de perusi. le mai dau mere. salata verde. etc. nu cred ca e de la apa. nu bea ff multa. sper si eu sa se faca bine cryingnu stiu ce va face Gogu(masculul) fara ea.sad el are cheff de joaca. dar ea saraca.sad

| frida0purple a răspuns:

Du-o la veterinar.

| vali29 a răspuns:

Ocoliti salata verde. Incercati sa le dati frunze papdie, patrunjel, frunze slacam, orice alta iarba verde curata si cat se poate de stearsa de apa. Un drum la veterinar nu a r strica. Bafta

| Kyky a răspuns:

@vali29... ce are salata verde? /:) Absolut nimic! Nu-i face rau papagalului. Si iarba stearsa de apa... pai asta nu e hamster sa n-aiba voie sa bea apa. Daca e salata uda, nu are nimic. Lol, ce aiurea. Deci eu ii dau papagalului salata cred ca si de 2 ori pe saptamana. Ii mai dau morcovi, galbenus de ou fiert, castraveti, mere, banane (mai rar), mandarine, portocale... mai multe si n-are absolut nimic. Ce nu are voie sa manance: pufuleti, paine si preparate asemanatoare... Uneori ii mai dau putin zahar, nu mult, cam un varf de lingurita. adora zaharul;))
Aici gasesti un ghid cat de cat complet despre ingrijirea perusilor: http://www.perushi.go.ro/Ingrijire.htm :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o perusa tot asa nu bea si doar i-am at nu mai mancare dar gogo meu ceo sa faca lui prietena mea eu murit papagalii intoxicati e fum sa nu-i tii la fum bine
elizamaria10@yahoo.com e id meu