| elynutzu a întrebat:

Heei! Catelusul meu de 5 luni Jack Russell Terier nu vrea sa manance hrana uscata. Nu am incercat sa ii dau conserva si ma gandeam ca gasesc aici alte situatii similare cu diferite solutii. Un raspuns cat mai rapid, va rog! Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| ѕოiℓ a răspuns:

Fii atent, ştiu că e aiurea, dar uite. Aşa am făcut cu al meu.
Ia de la o firma hrană uscata, tot de la aceea firma conservă cu acelasi sortimente.

Iţi dau un exemplu. Cumperi Pedigree hrană uscată cu vita şi pui, şi conserva pedigree cu vită şi pui, le pui in farfurie şi le amesteci cu o lingurita, pănă se amestecă bine. Va mânca şi dălea, şi dălea. După care treci la hrană uscată, doar cu firma aceea, până se obişnuieşte. Să-ţi trăiască puiuţul!

| RedNose a răspuns (pentru ѕოiℓ):

In primul rand,pedigree este printre cele mai proaste marci de mancare.
In al doilea rand,mancarea aia amestecata trebuie sa stea cel putin o jumatate de ora ca sa se inmoaie,ca altfel cand va da de ce e tare va da afara,iar daca sta mult acea conserva/plic nu mai este bun si iti garantez ca nici nu se va invata asa fiindca daca nu e conserva degeaba sunt boabe...
Cumpara doar hrana superpremium: acana,royal, pro plan, belcando, eukanuba si pentru varsta si talia cainelui. Pune-i boabe si nu-i mai da nimic altceva. Fa-i mese la ore fixe, la 5 luni are cam 3 mese pe zi. Daca i-ai pus la o masa cantitatea care scrie pe spatele sacului si nu a mancat in maxim o ora, i-o iei si ii dai la urmatoarea masa si tot asa, o sa se invete. Un caine trebuie sa manance doar ce ii dai tu si poate sta nemancat si 3 zile fara sa aiba ceva, asa ca stai linistita.
Eu una nu as da conserve/pliculete cainelui, foarte rar.

| ѕოiℓ a răspuns (pentru RedNose):

Mai taci. Pedigree ajuta totii cainii la sanatate.

| ѕოiℓ a răspuns (pentru ѕოiℓ):

Si am dat exemplu.

| RedNose a răspuns (pentru ѕოiℓ):

Pedigree-ul e ca e-urile la noi si legumele injectate, in compozitie are foarte putina carne, in rest derivate din carne, de orez si alte cereale nici nu mai vorbim, proteina 20%. de ex proplan-ul are proteina 29%, acana are 32%,proteina fiind cea mai importanta in alimentatia animalelor(carnea contine proteina,iar carnea pentru pisici,caini este alimentul de baza, alimentul ce le da energie si sanatate).
Asa ca, stai linistit/a, stiu eu mai bine ce vorbesc. De curiozitate, cauta tu pe net pareri ale oamenilor sa vezi cam ce scrie.

| RedNose a răspuns (pentru ѕოiℓ):

Ok,eu ti-am zis, ca data viitoare ori nu mai dai sfaturi, ori nu mai dai exemple.

| ѕოiℓ a răspuns (pentru RedNose):

Ala a fost EXEMPLU BATAIE, OMUL isi alege ce hrana vrea.