| Andreilupu0110 a întrebat:

Hei. As vrea sa-mi iau si eu un caine, un Bulldog francez, dar problema e ca eu merg la scoala dupa-amiaza si de pe la 13:00 pana la 19:30 va sta singur si in unele zile chiar pana la 22:00 pentru ca merg la antrenamente. In urmatoarele 2 saptamani o sa stea parintii cu el ca si-au luat concediu, iar dupa o sa avem vacanta o saptamana. Ce credeti, s-ar putea obisnui in astea 3 sapatamani cu programul asta? Adica sa-l duc afara dimineata, la pranz si dupa seara cand ajung acasa, pentru ca parintii mei ajung acasa pe la 22:30-23:00 si inseamna ca e responsabilitatea mea (asta mi-au spus de la inceput). As vrea sa-mi spuna cineva care e oarecum in aceeasi situatie, sau care sa aiba un exemplu concret. Va multumesc!

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
in primul rand o sa iti iei un puiut, care la inceput nu o sa isi faca neviole afara ci pe la lavete speciale pana isi termina schema de vaccinuri ( adica pana pe la 3 luni), nu poti sa il scoti afara pana atunci, deoarece nu are imunitate, si imunitatea se face doar cu laptele matern si vacinurile potrivite.
Cat o sa fie pui, cam pana pe la 1 an, are nevoie de multa miscare, si multa iubire ( o sa planga daca nu ii oferi iubire, iar daca nu ii oferi joaca, o sa gaseasca el ce sa iti rupa prin casa, ca sa nu se plictiseasca).
Apoi dupa varsta de 3 luni, cand o sa il scoti afara, are nevoie de un program fix, ore fixe, pentru ca el memoreaza cand trebuie scos afara si cand trebuie sa mananca. Deci o sa il chinui rau daca o data il scoti la 19 ( care e tarziu daca l-ai scos pe la 13, mai ales daca mananca si bea apa), apoi la 22 ( e imposibil sa se tina aproape 10 ore, sa nu isi faca nevoile). E prea mare distanta intre ore, si o sa il zapacesti rau, iar zapaceala asta ii afecteaza organismul, probleme cu stomacul si rinichii ca o sa s tina ( la inceput o sa iti faca in casa, daca nu e scos regulat).
Am avut si eu un program mai ciudat cand mergeam la facultate si faceam naveta aproape zilnic 60 de km.
De obicei ma trezeam la 4 ( daca aveam cursuri de la 8), ca sa ii dau de mancare la caine si sa o duc afara, dupa amiaza daca nu era nimeni acasa ( tata lucreaza 12/24 deci uneori e acasa ziua, alteori nu), ma intorceam de la facultate chiar daca aveam ore pana la 20 ( si faceam cam 1 jumate pe drum, deci ajungeam la 21 jumate acasa), sau preferam sa ma duc de dupa amiaza la facultate ( ca sa am timp sa o duc de dimineata si dupa amiaza) si seara o ducea tata care venea pe la 19:30 ( asta cand ajungeam eu la 21).
Eu incercam tot posibilul sa o duc afara corect, pentru ca are 14 ani cainele meu si imi era foarte mila sa o las sa se tina si sa nu manace ( manaca doar cand e cineva in casa).
Si incerca sa gandesti si pe viitor un pic, adica eu aveam 9 ani cand mi-a luat caine, te asigur ca nu credeam ca o sa fac naveta la facultate ( am facut naveta tot pentru caine, deoarece ai mei nu puteau avea grija de caine pentru ca erau plecati aproape toata ziua, ea cainele in afara ca trebuia dus, avea nevoie si de cineva sa ii dea tratament la ore aproape fixe).
Deci daca stii ca nu ai timp de caine, nu vad rostul de ce sa te chinui, dar sa chinui si caine, un animal e o respinsabilitate, ca un copil ( o sa vezi asta cand e mic si se imbolnaveste mai mereu, si cand e batran si si se imbolnaveste mereu) care are nevoie de timpul tau mereu.

| viotedy a răspuns:

Cel putin cat e mic, nu.Nu se poate tine atat.Si e hiperactiv cat e micut, adica trage, rupe, roade si trebuie supravegheat.

| frostxtq a răspuns:

E prea mult sa il lasi atata timp singur in casa. Bulldogii francezi sunt caini mai moi sa spun asa, foarte maleabili, nu necesita cine stie ce miscare si dorm foarte mult, mai ales in absenta stapanului (am avut bolldog francez).
Oricum ar fi situatia, e mult prea mult timp sa il lasi singur. In 3 saptamani nu ajunge la maturitate ca sa inteleaga ce se intampla si sa se obisnuiasca cu un program fix. Are nevoie de atentie, joaca si mai ales de stapan. Chiar daca ai sta toata ziua pe canapea la TV, bulldog-ul francez e cel mai fericit daca sta langa tine, chiar si sa nu faca nimic.
E o responsabilitate si inca una mare. Un caine nu e o jucarie, e ca un copil. Daca nu poti sa ii oferi ceea ce are nevoie, mai bine nu il cumpara acum si mai asteapta pana o sa ai timp (poate la facultate).
Un bulldog francez sa stii ca e foarte sensibil, mai sensibil ca alti caini. Sunt foarte pofticiosi, mananca orice, si cand e scos afara are tendinta sa manace tot ce prinde pe jos chiar daca e satul.

Am avut o catelusa din aceasta rasa si am iesit cu ea pe un teren, sa se joace in voie. Era un loc unde nu mergea nimeni, nici macar alte animale. A mancat ceva de pe jos si nu am vazut (era otravit). Din pacate veterinarul a spus ca nu are aparatura necesara sa afle ce tip de otrava e si daca nu elimina corpul pe cale naturala otrava, nu are ce sa ii faca.
Am dus-o in momentul ala la vet. si am internat-o. Au tinut-o acolo 3 zile cu perfuzii si nu i-au facut nimic. E trist ce s-a intamplat dar ti-am spus ca sa iti faci o idee de cat de multa atentie si grija are nevoie un bulldog.
Acum am un alt caine, amstaff, este mai rezistent si l-am invatat de mic sa nu manance nimic de la nimeni, nici de la oameni, nici de pe jos. Acestia rezista daca sunt lasati singuri destul de bine (daca ai o cusca pe dimensiunea lor).