| Biu a întrebat:

Hei.Cand trebuie scos pentru prima data un bichon afara? Si cand pot sa ii fac baie, dupa cate saptamana? Mai dati-mi informatii despre bichoni! Multumesc, si desigur fundita love struck

7 răspunsuri:
| clausialin a răspuns:

Pana la 4 luni nu are voie dar eu il scoteam dar numai in brate si nu lasa chiar pe toata lumea sa puna mana pe el.Al meu are 3 luni si ii fac baie o data pe saptamana pentru ca se murdareste repede ca e alb, ai grija sa ii cumperi smpon care sa nu il usture ochisorii si sa nu ii irite pielea.Cat are bichonul tau si ce fel de bichon este? al meu e maltez. pop

| AliceIDK a răspuns:

Trebuie scos in generam dimineata pe la 7-8-9 mai trebuie scos pe la 15 ( optional nu neaparat ) si seara mai trebuie scos tot pentru nevoi. De spalat trebuie o data la2-3 saptamani si chiar la o luna. Iarna sa se spele mai rar. La o luna. Daca catelul este curat sa se spele destul de rar (1 luna ). Dupa ce iti speli bichonul sa ii pui un prosop mai ales iarna sa nu raceasca findca dupa moare. Trebuie sa ai mare grija de el. Mai ales daca e pui. De mancat pentru o dieta mai sanatoasa mancarea facut in casa este mai buna. Si eu am caine, dalmatian si trebuie ingrijit bine. Eu am curte. Poti sa ii dai pedigree. Sa respecti orele de masa findca el face nevoile dupa cap. Sa ii dai bobitele cu masura. Sa nu ii dai prea multe. Daca exista bobite speciale pentru bichono cupara din acelea. Bafta cu viitorul domn bichon happy

| Biu explică:

Eu ziceam dupa cate saptamani dupa nastere pot sa il scot afara si sa ii fac baie?

| traveler a răspuns (pentru Biu):

Pai cind merge sigur de el pe picioare ( 1 luna este ok )si nu al lasa singur fara lesa si ham ca asa al inveti independent si va fi greu pentru tine mai tarziu.In rest reciteste ce a scris FataBeata :-) iarna sunt frigurosi mai toti catei nu al tine mult in frig sau zapada etc.Succes!

| annnnnaais a răspuns:

Trebuie sa termini cu vaccinurile.ieri am fost la o canisa pentru un bichon si domnisoara de acolo a zis ca dupa 3 luni pot sa il scot afara happy

| WaWa_1160 a răspuns:

In primul trebuie sa aiba toate vaccinele facute. Dupa ce ii faci toate 3 vaccinele il mai ti 10 zile in casa si apoi poti sa-l scoti afarahappywinking

| dragutza223 a răspuns:

Ok,ia uite niste informatii despre bichoni.Nu trebuie tunsi decat la un an pe corp si sa il speli o data pe luna, daca il speli mai des o sa i se faca iritatie pe piele crede-ma si eu am un bichon si sa il spel daca se murdareste pe labute cu apa curata si de la 4 luni jumate o sa inceapa sa latresi trebuie dresat de tanar si daca isi face nevoile in casa dai peste fund cu un baston facut din ziar deoarece nu le place cum suna dimineata trebuie scos la ora 4 la nevoi si trebuie sa ii faci un vaccin de raceala inaine de iarna ca sa nu se raceascama rog intreaba veterinarul o sa iti dea mai multe detalii a si sa mergi cu el la veterinar saii taie parul di jurul guri deoarece poata sa faca o boala.ma rog nu stiu cum se numeste boala si sa i taie si unghiile. Ok sa imi trimiti un mesaj daca team ajtat.