| Ruxandra15 a întrebat:

Hei. Ma tot intreb pestii depun icre. Dar Xifo si Guppy nu sunt tot pesti? Mereu mi-au fatat nu au depus icre. Dupa ce fata ii mananca nu stiu ce sa fac sa nu ii manance. Tin pestoaica intr-o,, maternitate,, dar chiar daca eu o scot dupa ce a fatat cativa pesti tot ii mananca pana atunci.

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ca să nu-i mănânce, puii trebuie să „cadă" din „cușca" unde stă peștoaica în restul acvariului. O vegetație deasă îi ajută enorm la supraviețuire, dar și la hrănire.
Guppy și Xipho sunt pești vivipari. Dar puii lor, tot din icre se nasc, doar că acestea eclozează în „burta" femelei, nu pe fundul apei.

| Ruxandra15 explică (pentru mihai69):

Mersi. Stiu ca trebuie sa cada dar sunt mai prosti si se intorc inapoi. Nu suport sa le pun plante in acvariu. Am observat ca au muscaturi pe ele si nu le-am mai pus. Oricum puii ii tin separat cam o luna 2.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Ruxandra15):

Buna! In primul rand pestii toti fac icre, indiferent de specie! Dar numai ca viviparii(guppy, xipho, platy, velifera) nu le depun. Icrele le tin in cavitatea abdominala pentru ca puii lor sa poata avea o rata mai mare de supravietuire in natura! Viviparii nu sunt parinti buni si isi mananca odraslele.Nu ai cum sa scapi chiar toti puii nici cu maternitatea, dar o mare parte vor rezista in ea.Cu cat scoti femela mai repede cu atat numarul pestilor supravietuitori este mai ridicat.Pana la urma viviparii fac foarte des pui si nici nu ai ce face cu ei :)! Singurii parinti de exceptie din lumea pestilor de apa dulce sunt ciclidele si cateva alte specii care chiar tin la proprii lor pui.Eu sunt acvarist, daca ai nevoie de sfaturi, sau ai intrebari cauta-ma la facebook si lasa-mi un mesaj si o cerere de prietenie, raspund in cel mai scurt timp :)! Bafta! https://www.facebook.com/adrianmarius.marin.3

| Ruxandra15 explică (pentru Doctorfishadi):

Stiu ca fac multi pui si stiu ca am acvariu mic de doar 20l si am avut si 26 de pesti in el bine cei Xipho au fost bolnavi si au murit toti 15 si imi ramasesera Guppy. Sau am patit sa faca acum 17 pui Hipho si dupa 2 luni inca 10.Si nu ma lasa inima sa dau din ei. Dar uite ca acum 3 saptamani mi-a murit singura femela care o mai aveam si am ramas cu un macul. Am luat 2 femele si la 3 zile mi-a murit masculul. Dupa ce a trecut weekendul am luat un mascul. Deci cel mai bine cand merg sa cumpar e sa iau un mascul si o femela. Cine stie poate peste o zi trebuie sa merg iar sa iau vreun peste

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Ruxandra15):

Din experienta mea de 12 ani in acvaristica iti recomand sa renunti la xipho.Din pacate se fac prea mari pentru 20 litri, si, bagati in spatii mici devin bonlaviciosi. Faptul ca iti mor pestii arata ca ai o problema undeva si nu procedezi corect.Cand bagi pestii in acvariu acestia trebuie aclimatizati mai intai.Eu zic sa pastrezi guppy si sa renunti la xipho, in 20 litri mai mult de 1 nu poti tine.Nu mai pune la suflet atunci cand sunt mancati puii.Nu stiu ce nivel acvaristic ai,dar eu zic sa ma contactezi! Sa stii ca de multe ori,puii de vivipari sunt folositi ca hrana vie pentru pestii valorosi gen discus,frontosa, scalari, si altii, asa este in acvaristica, avem pierderi dar si castiguri.Ape limpezi iti urez!

| Ruxandra15 explică (pentru Doctorfishadi):

Nu mai am guppy de 2 ani. Sunt prea rapizi sa ii prin si trebuia sa stau cate 5 minute la un peste. Scalari am avut si nu imi plac is prea lenesi. Miau placut molile pentru ca sunt negre deci sunt culoarea mea preferata si wipho ca ii deosebesc usor daca sunt masculi sau femele. Am de 6 ani pesti si am mai avut un timp nici acum nu stiu cum se cheama dar era o specie rea. Si am avut si 2 ancistrus de care mi-a fost tare frica cand au murit pentru ca doar felul lor oribil de a arata ma facea sa-mi fie frica sa ii ating

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Ruxandra15):

Nu este bine sa tii ancistrus in acvariu asa mic, cresc mari pe la 30 cm.Asta probabil ar insemna aproape cat acvariu tau in lungime happy. Daca iti plac poti sa tii moly, dar nu multi, xipho eu zic sa le faci acvariu mai mare, altfel nu.Vezi ca xipho poate deveni si agresiv daca nu ii convine spatiul, cu toate ca sunt pesti pasnici pasnici! Scalarii la fel nu au ce cauta in 20 litri, ai nevoie sa zic asa cu indulgenta un 40 litri la o pereche.Eu zic sa iei moly nu xipho.Sau zebre ar merge si sunt si rezistente. Daca ai nevoie de ajutor sau sfaturi ti-am zis contacteaza-ma.Sa stii ca un peste trebuie sa traiasca un anumit numar de ani(de obicei cei mai mari traiesc mai mult), nu cateva luni!

| Ruxandra15 explică (pentru Doctorfishadi):

Nu am avut scalari mari doar mici zebrele nu imi plac mor destul de repede. Stiu pe cineva care a avut carasi si au rezistat cam 3 ani intr-un acvariu ca al meu. Nu am avut decat o data ancistrus si de atunci nu am mai luat pentru ca sunt urati. Eu vreau caine dar la bloc la etajul 4 e cam greu sa ti un caine. Asa ca mai bine intr-un acvariu mic 3 pesti ajung cat sa ii vad eu ca inoata.

| OaiaNinjalău a răspuns:

Poti lasa femele intr-un vas sau acvariu pana cand naste... dupa nastere o separi cat mai repede de pui... eu am avut numai pui de Guppy! cum astept si de Xifo!
Si cum a zis Mihai69, tot din icre se nasc, doar că acestea eclozează în burta femelei...

| Ruxandra15 explică (pentru OaiaNinjalău):

Si a mea cred ca azi o sa faca pui daca nu azi maine poimaine sigur.

| OaiaNinjalău a răspuns (pentru Ruxandra15):

Oricum succes si sa-ti traiasca! :3