| Șttefania a întrebat:

Hei! Mi-am luat un hamster mai ieri... Si intrebarea este daca trebuie sa ii schimb mancare in fiecare zi.
Este mancare uscata, Kiri-Kiri, care contine multe seminte.
Trebuie sa ii schimb mancarea in fiecare zi?
Funda

Răspuns Câştigător
| XSadhnaX a răspuns:

Buna frumoasaaahappy

Ma bucur ca in sfarsit te-ai hotarat sa iti iei un hamster, cu toate ca traieste putinlove struck. Nu, nu trebuie neaparat sa ii schimbi mancarea in fiecare zi daca sunt seminte uscate. Exact ca acelea Kiri kirihappy Trebuie sa ii schimbi doar legumele, fructele.winking.

Sper ca te-am ajutatkiss. Sa ii dai si apatonguewinking Am auzit de multe ori ca hamsterilor nu li se da apa si am facut si eu aceasta gresealasad. Se deshidrateaza si morsad.

Byekiss

3 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Buna.
Si eu am un hamster de doi ani.
Mancarea de hamsteri la pachet este alcatuita din diferite seminte uscate.Hamsterul mancand acele seminte isi toceste dintii.
Dintii unui hamster cresc in continuu.E destul de periculos pentru ca pot sa ii strapunga maxilarul.Deci este foarte important pentru un rozator sa manance mancare uscata (mai dura) pentru dantura.
Incearca sa ii mai dai coaja de paine uscata, fan, o feliuta de mar, morcov.
Este de asemeanea important sa ii dai macarea in cantitati regulate.Hamterul nu stie cat este suficient sa manance deci poate manca mai mult de cat trebuie, asa poate ajunge cu probleme la stomoc.
Asa mi s-a intamplat cu hamsterul meu.I-am dat cat nu trebuia, iar acesta a inceput sa vomeze si sa se simta rau.
Sper ca te-am ajutat! Daca mai ai alte intrebari nu ezita sa ma contactezi! Cya!

| TrottiForYouOfSurprise a răspuns:

Buna Mari, Bravo ca te-ai luat un hamster! Mancarea nu trebuie schimbata chiar zilinic dar ar fi bine la doua zile sa schimibi mancare Kiri-Kiri, dar fructele si legumel pe care i le dai frumosului rozator trebuie schimbate zilnic la fel si apa

| AdriixDoo a răspuns:

Eu lui Sobo ii pun cand vad ca mai are putina. Eu ii dau si mar, pepene rosu, morcov, salata, rosie si ii plac.