| Sehmet a întrebat:

Am si eu o problema. Ieri mi-am cumparat un papagal, este nimfa si este baiat. Dar de cand l-am cumparat nu s-a atins absolut deloc de mancare, de apa si sta intr-un colt pe bara lui. I-am deschis colivia sa iasa dar nu vrea. Cand bag mana sa-l scot din colivie se agita si face f rau si tremura dupa. Mi-e teama pentru el dar problema mea este de ce nu mananca si bea nimic. Astept raspunsuri va rog furmos.

Răspuns Câştigător
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Hei,eu mi-am luat 2 de prima data si erau speriati,chiar daca erau amandoi,deci e normal.
E intr-un mediu nou,totul e nou pentru el. Vorbeste cu el,alinta-l si lasa-i mancarea acolo,si nu uita nu ii da numai mancare pentru papagali,ii poti da si mar razuit (fara coaja),albus de oua pisat, morcov cu malai...
Daca ai nevoie de ajutor, trimite-mi id.ul tau printr.un mesaj si te ajut cu mare placere!
Only good!

3 răspunsuri:
| Zendaa a răspuns:

E normal, e un mediu nou, trebuie sa se familiarizeze.Am doi perusi si ei faceau la fel la inceput.Dar pana la urma au mancat de foame, si asa au capat incredere.Gandeste-te ca trebuie sa inteleaga unde este happy
Succes

| Lavynya99 a răspuns:

Mergi la un veterinar! Probabil inca nu s-a obisnuit cu tine, incearca sa stai mai mult prin preajma lui, sa-i oferi mancare din mana ta.

| Nimffa a răspuns:

Este normal. Orice papagal face la fel, si aproape orice animal.
Este ceva nou pentru el si na nu prea are incredere din prima.
Ti-as zice sa nu tot bagi mana dupa el, sa il muti etc ca Doamne fereste se poate intampla ceva grav.
Incearca ca bagi mana acolo in colivie, dar cu mancare si nu il stresa, stai 1-2 ore maxim cu el, cumpara-i pereche. Ca nu cred ca noua ne-ar placea sa stam singuri intr-o camera ziulica intreaga.