| g00dmorning a întrebat:

Cainii se dreseaza de obicei la o varsta frageda. Pot dresa un catel de 3 ani? El nu a mai fost dresat inainte si incerc sa il invat,, sezi" dar nu raspunde intotdeauna comenzii. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| biwltyad a răspuns:

Sigur! Un om matur nu poate invata?
Conteaza caracterul cainelui, daca e mai siret ( cum e un husky) nu prea va face aproape nimic fara recompensa, dar daca e genul cainelui loial, va face doar pentru o mangaiere.
Dar orice ar fi, la inceput totul se face cu recompensa.
Stai in fata lui cu ceva bun in mana ( cascaval, carnita, gustari speciale, etc.) Ii spui sezi si ii apesi usor pe spate, cat sa inteleaga ce trebuie sa faca. Nu va merge din prima, din nou faci, dar de fiecare data ii spui sezi! Cand asculta ii dai gustarea. Apoi din nou. Si tot asa, cu orice comanda. La mine a mers, si totusi eu am un husky, o rasa foarte iuncapatanata laughing
Baftawinking

1 răspuns:
| RiRikk a răspuns:

Sa ai rabdare! Nici noi nu am ascultat de parinti tot timpul :))
Uite cateva articole care sper sa te ajute:
1.http://natgeotv.com/ro/cesar-si-cainii/sfaturi-dresaj
2.http://www.pedigree.ro/Dresajul-elementar
Bafta!