| Pufarinee a întrebat:

Hei TPU cine are rasa de caine Husky? ca sa-mi spuneti va rog daca este agresiv pentru ca apare in topurile celor mai agresive rase de caini.deci este agresiv? dar va rog sami mai spuneti daca este inteligent si daca naparleste. va rog. funda

Răspuns Câştigător
| Khnum a răspuns:

Stii vorba aia, "esentele tari se tin in sticlute mici"?
Asa este si in cazul cainilor. Caini mari care par amenintatori precum Rottweileri, Amstaff, Pitbulli, etc. Nu sunt neaparat agresivi, totul tine de educatia pe care o primesc de mici, de cum te comporti cu ei, cainii agresivi sunt cei care sunt crescuti pentru lupte. ( Dupa parerea mea e o tampenie ) Deci. aparentele inseala, husky e un caine extraordinar, un bun lider, loial, curajos, se adapteaza oriunde atata timp cat este ingrijit ca atare. Iar despre cainii de talie mica, sa stii ca ei pot fi mult mai agresivi decat cei mari pentru ca se cred "giganti" exact ca vorba cu esenta. Sper ca te-am ajutat, nu uita, orice caine, orice rasa ar fi trebuie crescut cu dragoste dar nu uita sa ii arati ca tu esti seful "haitei" Si nu il bate! Nu va intelege nimic. Ei sunt exact ca si copii. Sper ca te-am ajutat. Bafta!

3 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

Buna! Este agresiv cu persoanele pe care nu le cunoaste.Este inteligent, dar naparleste iarna.
http://www.caini-de-vanzare.ro/rasa/Husky-151.html

| Angelo29 a răspuns:

Nu e adevarat ca sunt agresivi.Din potriva sunt niste cainii cuminti si foarte prietenosi cu NECUNOSCUTI.Chiar daca nu am unul iti spun sigur ca sunt caini buni... oricum urmeaza sa imi iau in vacanta de Pasti.Stiu toate astea de la oameni care cunosc aceasta rasa(specialisti in rasa husky...cei care au canisa numai de husky)

| andreeaandrutsa a răspuns:

Nu am eu, dar are un prieten. Rasa este agresiva de obicei, dar nu toi cainii ( cei mai agresivi sunt pitbullii si rottweilerii ), stiu sa fie si linistiti dar daca te porti urat cu ei nu mai sunt asa dulcilaughing. Naparlesc, singura rasa care nu o face este caniche-ul( am eu si te asigur de asta, in plus este extrem de inteligent cateodata exageratbatting eyelashes). Este si inteligent si foarte atent pe oriunde merge, dar nu e caine de tinut la bloc/la oras. Ii trebuie aer liber! Sper ca te-am ajutat!happy