| Pisicutzaaaa a întrebat:

Hei tpu.cine stie cat ar costa sa-i fac catelului meu Pufi toate vacinurile? sa fie deparazitat complet, sa aiba carnet de sanatate, sa fie sanatos ca un om.si cat ar costa un pasaport la el?

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Carnetul de sanatate te costa 10 lei.
Deparazitariele 20 lei, ambele.
Un vaccin e minim 45 lei in Bucuresti, cel antirabic este 50 lei. Antirabicul se face la 6 luni, iar pana la 3 luni se mai fac 5 vaccinuri.

Am vazut o oferta la un cabinet din Bucuresti microcipat+pasaport 65 lei. Microcipul e mai important pentru catel decat un pasaport daca nu vei iesi cu cainele din tara niciodata.

| Kriss96 a răspuns:

4-5 milioane. Depinde de cabinet. Mai puţin de 4 n-are cum să nu te coste. Un vaccin bun e la 50 de lei. Nu accepta dacă zice vet-ul că te costă 20 de lei. N-are rost să-i iei paşaport dacă nu pleci cu el înafara ţării. Ajunge carnetul de sănătate. Iar dacă vrei să pleci cu el îţi mai trebuie şi cip. Care costă cam cât paşaportul.

| Pisicutzaaaa explică (pentru Kriss96):

Pai plec cu el in afara tarii.dar de ce trebuie si cip? dar cam cate vaciinuri trebuie?

| Pisicutzaaaa explică (pentru Kriss96):

Eu nu am la el nici un vaccin pana acum.

| Kriss96 a răspuns (pentru Pisicutzaaaa):

Dacă pleci cu el înafara ţării nu înţeleg de ce pui atâtea întrebări. Trebuie cip pentru că aşa trebuie şi punct. Am 7 câini şi plec cu ei din ţară de cel puţin 3-4 ori pe an. Crede-mă că ştiu bine. Vaccinurile trebuie toate făcute! Altfel se poate îmbolnăvi şi moare. E şi el ca un om! Vaccinurile se fac pentru nişte boli care se tratează foarte greu. De ce ţi-ai mai luat căţel dacă nu poţi să-i oferi o viaţă sănătoasă? Eu am 7 căţei, dar nu mă zgârcesc pentru ei. Am luat cât pot suporta. Ca să ducă o viaţă calumea. Mai ales că 4 i-am luat de la adăpost. Iar legat de plecare nu poţi pleca decât cu toate vaccinurile făcute. Antirabicul e cel mai important şi se face la 12 săptămâni cel mai devreme. E foarte grav dacă ţi-ai lăsat căţelul nevaccinat până acum. Tot pentru plecare ai nevoie de o fişă medicală care atestă că animalul e sănătos. Deci înainte de plecare (chiar în ziua plecării adică) trebuie să treci pe la vet pentru consultaţie. Şi mai ai nevoie de aprobare de la direcţia sanitar veterinară. Dar tu poţi face cum vrei. când o să-ţi oprească animalul la graniţă sau la aeroport să nu te zgârii pe ochi că ţi-a fost greu să-ţi duci câinele la veterinar.

| Pisicutzaaaa explică (pentru Kriss96):

Pentru ca e mic,nu i-am facut nici un vaccin inca. abia acum incep sa le fac, nu am mai avut caine, si am unul si sunt nevoita sa-l iau in afara tarii pentru ca nu il pot abandona, e normal sa pun intrebari pentru ca imi pasa de el, si nu am experienta.

| RasturnicaSiTrixy a răspuns:

Pasaportul costa 150 lei si e similar carnetului. Are rost sa-i faci pasaport doar daca il iei pe avion.
Pentru deparazitare externa si interna iti recomand StrongHold, e foarte bun, costa intre 15 si 30 lei fiola, iar vaccinurile depind de cabinet.

| bbbbooooggggddddaaaannnn a răspuns:

Pe toate vei da in jur de 300 lei, sau poate. chiar mai putin.
Si eu am un catelus si stiu