| AndraaAnd a întrebat:

Hei TPU =D Am un pui de Schnauzer. Are 2 luni. I'am luat mancare Belcando pentru juniori. Ce cantitate trebuie sa ii dau zilnic si de cate ori? Dau funda ♥

Răspuns Câştigător
| Sebastian98 a răspuns:

Cainii cu varsta de pana la 6 luni trebuie hraniti de cel putin 3 – 4 ori pe zi, le poti da si 5 mese pe zi pentru ca fiind in perioada de crestere au nevoie de mai multa hrana. Cainii adulti nu trebuie hraniti atat de des si se recomanda doar doua mese pe zi, dimineata si seara. Pentru a sti ce tip de hrana sa alegi pentru caine este bine sa apelezi la un medic veterinar pentru ca medicul este cel mai in masura sa iti recomande care este cea mai buna hrana pentru cainele Schnauzer primit cadou. Hrana cainelui ar trebui sa contina carne, grasimi vegetale dar si vitamine si minerale iar atunci cand sunt mici cainii au nevoie de o cantitate de 4 ori mai mare de proteine fata de un caine adult. Cand cainele nu este hranit corespunzator starea generala a acestuia nu este foarte buna si iti poti da seama de acest lucru pentru ca nu are chef de joaca si nici sa manance insa din ceea ce spui nu este cazul cainelui tau care este energic si dornic sa manance cat mai mult mult. Pe termen lung hrana inadecvata a cainelui ii poate provoca anumite boli insa nu cred ca este cazul cainelui tau. Hrana uscata contine mult mai multe vitamine si minerale decat hrana preparata in casa si in perioada de crestere cainele are nevoie de cat mai multa hrana de calitate, deci este bine sa ii dai cainelui intre 3 si 5 mese pe zi.

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Avand doar 2 luni, dai 4 mese pe zi. Pe ambalaj scrie pentru fiecare greutate in parte, dar se refera la greutatea de la maturitate. Fiindca nu ai spus ce fel de schnauzer e nu pot sa-mi dau seama cate kg va avea la maturitate, dar cauta tu pe net si vezi cate grame scrie sa-i dai in total. De ex: acolo scrie sa-i dai intre 200-300g/zi,atunci tu aceste grame le imparti in 4 mese, dupa 3 luni poti trece la 3 mese, iar la 8-9luni cred ca deja poti trece la 2 mese.

| Lavinia218 a răspuns:

Scrie pe ambalaj cantitatea de mancare pe care trebuie sa i-o dai in raport cu greutatea cainelui. de 4-5 ori pe zi e indicat sa-i dai sa manance. Imparti cantitatea recomandata pentru o zi in 5 si ii dai din 3 in 3 ore + apa proaspata sa aiba tot timpul la discretie. Belcando e o mancare buna, insa ti-as recomanda mai degraba eukanuba.
Sa-ti traiasca piticul sa se faca mare si ascultator happy!

| KroMy a răspuns:

Http://www.desprecaini.com/schnauzer-hrana-si-alimentatie/ uite aici un link care te poate ajuta. FUNDA?