| Pufarinee a întrebat:

Hei TPU daca ii arati dragoste si ii daruiesti dragoste unui caine ca rottwileler, cane corso, pitt bull, amffast, doberman si alte rase de caini agresive...cand va fi mare va mai fi agresiv?

Răspuns Câştigător
| Khnum a răspuns:

Aiureli, aiureli, aiureli! Niciunul dintre acesti caini nu e agresiv, depinde de cum il dresezi, il ajuti sa socializeze. Pot fi tinuti oriunde, apartament, casa. Atata timp cat il plimbi mai des, au nevoie de miscare! Toti acesti caini sunt extraordinari, nu vei regreta daca iti iei unul! Sper ca te-am ajutat. Bafta!

4 răspunsuri:
| Bichonica a răspuns:

Un caine va fi atat de agresiv pe cat de mult il inveti sa fie asa. Oricum, un caine de talie mare va avea mereu un instinct de agresivitate si cred ca-l poti stapani din timp, inca din perioada de crestere, cu ajutorul unui dresor. Sau citeste pe net diferite metode de dresaj acasa... poate reusesti tu sa-l stapanesti.happy

| Gabitza1305 a răspuns:

Cu tine sigur nu, insa daca ii duci la dresaj (acasa e cam greu cu astfel de caini dar nu imposibil) pot fi prietenosi insa nu si cu "musafirii nepoftiti" adica o buna prietena de-a mea are un doberman care e foarte prietenos cu cei pe care ii cunoaste dar asta numai cat timp nu te certi cu stapana lui, atunci (cred ca din instinct) incepe sa maraie si sa latre iar daca nu incetezi, sare sa muste. de asemenea nu suporta sa intri in casa sau in curtea lui, fara sa iti deschida cineva de-al casei usa
PS. nu poti tine un caine dinasta in apartament, se va simti ca in cusca, din lipsa de spatiu

| Annamaria_6326 a răspuns:

Fiecare rasa are un caracter distinctiv,de exemplu labradorii au un caracter bland,asa este felul lor de a fi, dar rasele pe care le-ai enumerat tind sa fie mai agresive daca nu sti cum sa-i dresezi, ei au fost creati pentru. paza sau lupte,stiu ca rottweiler-ul avea rolul de a aduna cirezile pe vremuri; daca le oferi prea multa dragoste si afectiune va fi foarte greu sa te intelegi cu ei, deoarece normal o haita are intotdeauna un lider,iar daca tu nu te porti ca un lider cu el, va fi derutat si nu va avea de cine sa fie indrumat,iar instinctul ii va spune sa devina propiul lui sef, asta inseamna ca va deveni dominant, si poate sa muste si sa fie agresiv in cazul asta, de fapt el s-ar comporta normal din moment ce el nu are un sef de haita, un sef de haita ar musca daca nu i-ar conveni ceva sau s-ar simti amenintat, si ar mai avea probleme si cu alti masculi, tot din cauza dominatiei sau al femelelor, de aceea este foarte important dresajul, este recomandat sa incepi de cand este mic.

| Deea_1478 a răspuns:

Probabil cu tine nu va fi... dar pitbullii sunt caini agresivi si de'obicei nu isi dau seama cand te ranesc. cand te zgarie sau te musca, eu de fapt se joaca cu tine, si nu stiu ca pe tine te doare.