| rose21 a întrebat:

I-a intrat putina apa in ureche pisicii mele. ce se poate intampla? Adica, am mai auzit ca nu e bine sa-i intre in ureche apa, dar ce se poate intampla daca ii intra?

Răspuns Câştigător
| Bijutierul1 a răspuns:

Pisicile domestice in general se feresc sa le intre apa in ochi sau in urechi, pe de o parte pentru ca senzatia e neplacuta si pe de alta parte pentru ca atat ochii cat si urechile pisicilor sunt sensibile si ele instinctiv stiu asta si incearca sa se protejeze.
Daca le intra apa in urechi pot sa raceasca (exact ca si oamenii) sau sa faca diverse infectii.Nu te speria ca multe pisici au cazut in apa si nu au murit!
uite cum se face baie: http://www.e-pets.ro/articole/baia-pisicii-1

| rose21 explică (pentru Bijutierul1):

Multumesc pentru raspunsuri. Eram cam ingrijorata, dar nu cred ca ii se va intampla ceva (i-a intrat foarte putina apa, nu cred ca e motiv de ingrijorare). Multumesc mult :*.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate face infectie si isi piarda auzul.

| MadalinG99 a răspuns:

Pai ce sa iti facem noi acum cand o speli i feresti fata sau i pui o punga pe cap pe urechi nu stiu daca intelegi la ce ma refer curato cu betisioare

| ovidiu8msn a răspuns:

Legenda spune ca daca ii intra apa in urechi moare. Insa nu cred ca moare pentru niste apa.