| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteți spune ce rasă e acest cățeluș? Și să-mi da-ți detalii despre el? http://www.facebook.com/......media/set/ Mersi!

Răspuns Câştigător
| αntoniα a răspuns:

Celalat este un puisor de Bichon Maltez:
Cateva informatii(nu creste mare):
http://www.caini-ham.ro/descrieri/04companie/03bichon_maltez.htm
si nu trebuie neaparat sa ii lasi parul mare; poti sa i-l tunzi.
Si niste poze:
http://www.google.ro/......tp?/search
Sper ca nu m-am inselat:D
O zi buna!

7 răspunsuri:
| αntoniα a răspuns:

Cred ca este un puisor alb de Pomeranian.
Uite cateva informatii:
http://www.animale.ro/caini/pomeranian
Si niste fotografii:
http://www.google.ro/......tp?/search
Cu placere.
Sper ca te'am ajutat:D

| ema01 a răspuns:

Pomeranianu-ul, un caine mititel cu o inaltime de circa 18-30 cm la greaban si o greutate de 1-3 kg, arata asemanator unei vulpi mai mici. Blana este pufoasa si deasa, compusa dintr-un puf moale si des si un par exterior cu o textura aspra. Coada lor este purtata in sus si se aseaza pe spate, iar urechile sunt ascutite, triunghiulare si ridicate (verticale). Pomeranian-ul este prezent in varinte monocolor ca si in combinatii de culori. Pomeranian-ul este un caine de casa si un companion grozav, in special pentru adolescenti si adulti. Deoarece este atat de mic, Pomeranian-ul poate fi, in mod accidental, ranit de catre copii foarte mici.
Din moment ce rasa este zgomotoasa si, de obicei, circumspecta cu strainii, Pomeranian-ii pot fi caini de paza buni, dar nu au talia corespunzatoare sa se ridice la nivelul amenintarilor lor verbale. Pomeranian-ul este un caine inteligent care invata rapid. Multi dintre ei pot fi invatati diferite trucuri. Rasa are nevoie de ore de miscare zilnica pentru a-l feri de orice neplaceri.
Acel caine este este de rasa pomeriana! Fundita?/?

| Byencutzyk a răspuns:

Buna!
Este o papusa, acel catel se numeste Pomerian: http://www.rasedecaini.com/wp-content/uploads/2009/11/pomeranian-05.jpg
Informatii: http://www.animale.ro/caini/pomeranian
O zi minunata sa ai!

| Triixiie a răspuns:

Dar acesta? Aș vrea să știu cam cât crește. Rămâne mai mic?
http://www.facebook.com/......media/set/

| RobertaIulia a răspuns:

Salut! Eu cred ca este un Pomeranian Spitz sau un Spitz German.Eu il am, tot pe alb si e aceeasi rasa si arata la fel si e pui al meu e Pomeranian Spitz, un pomeranian nu arata asa cand e pui.
Nu creste mare

| tryhjf a răspuns:

Stii de unde pot sa imi iau si eu pomeranian?

| SpeedStarr a răspuns:

Pomeranian (de multe ori cunoscut ca un Pom, sau mai mult umor Pom, Pom) este o rasa de caini de tip Spitz, numit pentru regiunea Pomerania din Europa Centrală (astăzi partea de est a Germaniei şi Poloniei de nord). Clasificate ca o rasa de talie jucărie, din cauza dimensiunii sale reduse, Pomeranian este coborât de la câini mai mari de tip Spitz, în special Spitz Deutsch. Aceasta a fost stabilit de către Federaţiei Internaţionale Cynologique pentru a face parte din rasa Spitz Deutsch, şi în multe ţări, ele sunt cunoscute sub numele de Pomeranian (~ Dwarf Spitz).
Rasa a fost făcută populară de un număr de proprietari regale încă din secolul al 17-lea. Regina Victoria a detinut un mic Pomeranian special consecinţă soiul mai mici şi a devenit universal populară. În timpul vieţii reginei Victoria în monoterapie, dimensiunea rasa a scăzut cu 50%. În general, Pomeranian este un caine robust, sănătos. Problemă de sănătate cele mai comune este luxating tipsie. Colaps traheal poate fi, de asemenea, o problemă. Mai rar, o rasa care poate suferi de o afecţiune a pielii limbajul cotidian cunoscut sub numele de "boala de piele negru", sau ex-alopecie. Aceasta este o boala genetica care provoaca pielea câinelui la rândul său, negru şi pierde aproape toate sau cele mai multe dintre păr sale. [1] Rasa este în prezent printre primele 15 populară în SUA, şi moda actuală pentru câini de talie mică a crescut popularitatea lor în întreaga lume.
Conţinut

O Orange Sable Pomeranian.
Pomeranieni sunt caini de talie mica greutate de 1.9-3.5 kg (4.2 - 7.7 pounds) şi în picioare 5.0-11 inci (13-28 cm), ridicate la greaban. [2] Acestea sunt compacte, dar robuste câinii cu un strat abundent puternic texturate cu un panas coada set mare şi plat. [3] strat de sus formează un guler de parul de pe gat si spate, si astfel acestea au un breton feathery de păr pe sferturile posterioare. [4]
Cele mai vechi exemple de rasa au fost alb sau negru ocazional, Regina Victoria a adoptat un mic negru Pomerania în 1888, care a provocat acea culoare a devenit o modă la sfârşitul secolului 19 [5] În timpurile moderne., Pomeranian vine în cel mai larg varietate de culori de orice rasa de câine, inclusiv alb, negru, maro, rosu, portocaliu, crem, albastru, samur, negru si cafeniu, maro si bronz, pete, tigrat, plus combinaţii ale acestor culori [6]. Culorile cele mai frecvente sunt portocaliu, negru sau crem / alb. [3]
Pomeranian Merle este o culoare recent dezvoltat de crescători. Este o combinaţie de o culoare de baza solida, cu brichetă albastru / gri patch-uri care oferă un efect de pestriţe. Baza de cele mai comune pentru culorile efect sunt rosu / negru sau maro, deşi poate apărea, de asemenea, cu alte culori. Combinatii, cum ar fi Merle, Merle albastru sau hepatice nu sunt acceptate în standardul rasei. În plus, ochi, nas şi labă culori pad sunt diferite în merles, schimbarea părţi din culoarea ochilor la albastru şi ghearele de la labe pe nas şi de a deveni pete roz si negru. [7]
Pomeranieni au o blana deasa dublu, în timp ce şi îngrijire nu este dificil, crescatori recomanda ca aceasta se face zilnic, din cauza grosimii stratului şi răspândirea constantă. Strat exterior este lung, drept şi aspru în timp ce textura Subparul este moale, gros şi scurt. Blana noduri si incurcaturile cu uşurinţă, în special atunci când blana este vărsat, ceea ce se întâmplă de două ori pe an. [8]
[Edit] Temperament

Utilizarea jucăriilor poate fi un instrument eficient în încurajarea poms pentru a petrece timp singur.
Pomeranieni sunt de obicei o rasă foarte prietenos şi plin de viaţă de câine. Le place să fie în jurul valorii de proprietarii lor şi sunt cunoscute a fi de protectie a acestora. [9] Ele repede legătura cu proprietarii lor, şi pot suferi de anxietate de separare în cazul în care nu pregătiţi pentru a petrece timp singur. [10] pomeranieni alertă şi sunt conştienţi de schimbările în mediul lor si latra la noi stimuli se pot dezvolta într-o obiceiul de a latra excesiv în orice situaţie. Ei sunt oarecum defensivă de pe teritoriul lor şi vor latra atunci când se confruntă Astfel, orice zgomote din afara. [10] pomeranieni sunt caini inteligenti, de a răspunde bine la formare, şi poate fi foarte mare succes în a obţine ceea ce doresc de la proprietarii lor. [9]
[Edit] Sănătate

O Pomeranian alb.
[Edit] starea generala de sanatate
Durata de viata medie a unui Pomeranian este de 12 la 16 ani. [11] Un caine bine-crescut într-o dietă bună cu exercitarea corespunzătoare vor avea puţine probleme de sănătate, şi dacă este păstrată în formă şi a ajusta un Pomeranian este un caine robust. [12] Rasa are probleme similare de sanatate la rase de câini mulţi, deşi unele aspecte, cum ar fi displazia de sold sunt mai puţin frecvente datorate pentru a construi uşor Pomerania de [13]. Unele probleme de sanatate se poate dezvolta ca urmare a lipsei de atenţie la manipulare psihologică, şi de dinţi, urechi şi ochi de curăţare. Cu o îngrijire de rutină aceste probleme pot fi evitate. [14]
[Edit] Probleme frecvente
Merle câini colorate pot suferi de la uşoară până la surzenie severă, creşterea presiunii intraoculare, ametropia, microftalmie şi colobomas. Merle câini născut din părinţi, care sunt atât merles lucru poate suferi în plus de anomalii ale sistemelor scheletice, cardiace si de reproducere. [15]
Luxating rotula este o altă problemă de sănătate în rasa Pomeranian [13]. Ea apare atunci când, fie prin malformaţii sau traumatisme, crestele formand canelura patelar în genunchi, nu sunt proeminenti si sunt prea superficial pentru a permite să se aşeze în mod corespunzător rotula în siguranţă. Acest lucru poate cauza tipsie la "luxa" (sari din Groove) lateral Care va determina picior pentru blocarea cu piciorul pe pamant [16] În timp ce muschii sunt contractate rotula nu se pot întoarce în poziţia corectă. Durerea iniţială este cauzată de rotula alunecare peste crestele a femurului. După ce în afara poziţiei, cainele nu se simte nici o durere cauzata de disc alunecat. [16]

Până aproape de botului si trasaturile faciale ale Pomeranian
Colaps traheal este cauzată de o slăbire a inelelor traheale în trahee. Aceasta se produce atunci când sună care deţin în mod normal, forma de colaps traheei, închiderea căilor respiratorii. Simptomele includ un colaps de o tuse care poate claxonatului sunet similar cu un claxona gâscă de intoleranţă la exerciţiu, leşinuri şi o tuse care este agravată de fierbinte vreme, exerciţii fizice şi emoţie. [17]
În pomeranieni, o conditie de multe ori numita "boala de piele neagră" apare care este o combinaţie de alopecie (căderea părului) şi hiperpigmentare (inchidere la culoare a pielii a). Alte nume pentru această condiţie includ Wooly strat, strat funk, boală pseudo-Cushing, sau severă, pierderea parului sindrom. Aceasta conditie afecteaza mai multe femei decât bărbaţi pomeranieni, şi pot fi mostenite [1]. Deşi majoritatea câinilor afectaţi arată următoarele semne pubertate, ea poate aparea la orice varsta. Alte condiţii pot mima această condiţie, inclusiv sindrom Cushing, hipotiroidism, infecţii cronice ale pielii, tulburări de reproducere şi de hormoni. [1]
O alta afectiune comuna in pomeranieni de sex masculin este criptorhidie. [18] Acest lucru este atunci când fie unul, fie ambele testicule coboara in scrot NU [18] Aceasta se tratează prin indepartarea chirurgicala a testiculului reţinute. [18]
[Edit] Istorie

[Edit] Origins

O Pomeranian miniaturale de la 1915th
Forerunner din rasa Pomeranian de astăzi au fost câini de talie mare lucru din regiunile arctice. Acesti caini sunt de obicei cunoscut sub numele de Wolf Spitz sau de tip Spitz, Care este Deutsch pentru "punct de ascuţit", care a fost termenul iniţial utilizat de către contele zu Sayn Eberhard, în secolul 16 ca o referire la caracteristicile nasului cainelui si botul. Pomeranian este considerat a fi coborât de la Deutsch Spitz. [19]
Rasa se crede ca au dobândit numele său de către asocierea cu zona cunoscută sub numele Pomerania Care este situat în nordul Poloniei şi Germaniei de-a lungul Mării Baltice. Deşi nu origine al rasei, aceasta zona este creditat cu reproducţie Pomerania care a dus la tipul original de câine. Documentaţie adecvată a fost lipsit până la introducerea rasei în Regatul Unit. [19]
O referinţă la începutul anului a înregistrat rasa Pomeranian moderna este de la 2 noiembrie 1764, într-o intrare în jurnal Boswell James Boswell pe Grand Tour: Germania şi Elveţia. "Francezul a avut un câine Pomeranian pe nume Pomer pe care el a fost puternic plăcea." [20] descendenţii unui Pomeranian şi un lup crescut de un negustor de animale de la Londra, este discutat în Pennant lui Thomas-un turneu in Scotia de la 1769th [21]

Portretul de domnul şi doamna William Hallett de Thomas Gainsborough, 1785. Un caracteristici mai mare Pomeranian de tip mai vechi
Doi membri ai familiei regale britanice au influentat evolutia rasei. În 1767, regina Charlotte, regina consoarta regelui George III al Angliei, adus două pomeranieni in Anglia. Numit Phoebe şi Mercur, câinii au fost descrise în tablouri de către Sir Thomas Gainsborough. Aceste picturi reprezentat un câine mai mare decât rasa modernă, cu o greutate se pare la fel de mult ca 30-50 lb (14 - 23 kg), dar care prezintă trăsături moderne, cum ar fi strat gros, urechi si o coada rasucita pe spate. [19]
Regina Victoria, nepoata reginei Charlotte, astfel încât ceea ce a entuziast şi a stabilit o cusca mare de reproducere. Unul dintre câini ei a fost un favorizat relativ mică roşu sable Pomeranian pe care la numit "Windor lui Marco" şi a fost raportată de a se cântăreşte numai 12 lb (5.4 kg). Când a expus prima Marco în 1891, a provocat tipul Pomerania mai mici pentru a deveni imediat mai populare şi a început selectarea de crescători numai exemplarele mai mici pentru reproducţie. În timpul vieţii în urmă, dimensiunea rasa Pomeranian a fost raportată a scăzut cu 50%. [19] Regina Victoria a lucrat pentru a îmbunătăţi şi de a promova rasa Pomeranian de către importatoare pomeranieni mai mici de diferite culori din diferite ţări europene pentru a adăuga la programul de creştere ei. [22] în această perioadă, astfel încât proprietarii Royal incluse Josephine de Beauharnais, soţia lui Napoleon I al Franţei şi regele George IV al Angliei.
Club de rasa a fost stabilită până în Anglia în 1891, iar standardul rasei a fost scrisă la scurt timp după aceea. [Necesită citare] primul membru al rasei a fost înregistrat în America de la American Kennel Club în 1898, şi a fost recunoscută în 1900 [19].
În 1912, două au fost printre pomeranieni doar trei câini pentru a supravieţui în scufundarea RMS Titanic. O Pomeranian numit "Lady", deţinută de Miss Margaret Hays, a scăpat cu proprietarul ei, în număr de şapte bărci de salvare, în timp ce Elizabeth Barrett Rothschild a luat-o la animalele de companie siguranţă cu ea în barca de salvare numarul sase. [23]
Glen Rose Flash a câştigat Oaspeti Grupul jucărie la Salonul Westminster Kennel Club Dog în 1926, primul Pomeranian pentru a câştiga un grup de la Westminster. [19] Aceasta va avea până în 1988 pentru cel mai bun în prima Afişare de la Westminster, Marea Elms Fat-Frumos al II-lea [24]
În standard, publicat în 1998, Pomeranian este inclusă în Spitz Deutsch standard, împreună cu Keeshond, de către Federaţia Internaţională Cynologique. [25] În conformitate cu standardul "rase Spitz sunt captivante", şi au o caracteristică "unic, aspect obraznic ". [25]
[Edit] Popularitate
Pomeranian a fost printre cele mai populare rase de câini în Statele Unite, oferind în mod constant în primele 15 de rase de caini AKC înregistrate în ultimii 10 ani. [26] Rasa clasat pe locul # 15 in clasamentul din 2010, scazand de la un loc anul precedent. [26]
S-au înregistrat doar 577, aceasta nu este listat in top 20 rase în Regatul Unit, fie în 2007 sau 2008 [27] În Australia, popularitatea lor a scăzut din 1986, cu un vârf de 1128 câini Pomeranian înregistrate cu National Australia Canisa de Consiliu în 1987. în anul 2008. Cu toate acestea, acest lucru reprezintă o creştere de la 2004, când, doar 491 câini au fost înregistrate. [28]
Acesta este mai popular în oraşele americane, în 2008, clasament în comun a zecea (cu American Bulldog) de la Detroit [29] şi Orlando [30] nouă în Los Angeles, [31] 1 / 7 comune din Seattle (din nou, cu Bulldog-ul American) , dar [32] În al treilea rând, Honolulu, invins doar de Labrador Retriever si Ciobanescul German. [29]