| Nestiutoarea9 a întrebat:

Nu iteleg dc imi mor pestii. M-am trezit si au murit 2. Stateau mereu la fundul acvariului. Nu stiu ce fel de pesti sunt sad adica stiu dar nu mai tin minte mersi

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Cel mai probabil apa este neoxigenata suficient sau prea mult, contine agenti contaminanti (clor, detergenti, etc) e prea calda sau prea rece.
Cu pestii e important sa stii de care sunt, iar speciile din acelasi acvariu sa fie compatibile. Pestii au cerinte foarte stricte cu privire la calitatea si caracteristicile apei. Afle ce fel de pesti sunt cei pe care ii ai sau pe care ii vrei, apoi informeza-te cu privire la cerintele pe care le au si vezi daca le poti asigura. De asemenea daca vrei mai multe specii, vezi sa aiba cerinte similare si sa nu se manance unii pe altii. Tine minte pe viitor ca pestii nu sunt aclimatizati, iar acvariul trebuie sa le asigure mediul specific in care traiesc in natura.