| Four a întrebat:

Hei,TPU...vreau sa-mi iau un caine destept, dar care sa ma apere si sa fie ascultator.Eu ma gandeam la un Ciobanesc german, dar nu sunt sigur.Voi ce caine mi a-ti recomanda?

Răspuns Câştigător
| RAf1224 a răspuns:

Bună. Și eu am un ciobănesc german și e foarte loial și cuminte. Și nu suporta sa vadă alți caini pe teritoriul lui. Dacă vrei sa te apere trebuie sa îl dresezi. Al meu, dacă vede ca vorbesc cu un om pe care nu îl cunoaște devine jucăuș pentru ca are încredere în stăpân. Dar e destul de agresiv cu oamenii care nu au contact cu mine... Nu chiar agresiv pentru ca nu musca oameni.
Am și un ciobănesc Belgian care e la fel de jucăuș și cuminte.
Dacă aducem noi un caine se inteleg Bine cu el pentru ca știu ca e al nostru. Dar dacă văd un caine care tot Da târcoale în fata curții sunt agresivi și muşca.

3 răspunsuri:
| CryBaby a răspuns:

Australian Cattle Dog, Rottweiler, Papillon, Labrador Retriever, Shetland Sheepdog, Doberman Pinscher, Golden Retriever, Ciobănescul german, Pudelul, Border Collie(am avut și crede-mă că e super inteligent).

| NoFeelings a răspuns:

Daca vrei sa ai un caine superb din toate punctele de vedere, fizice, psihice etc, Ciobanesc Belgian Malinois e sortitul!

| Four explică:

Multum3sc mult..pana la utrma imi voi lua un Ciobanesc German....Raul Iosif, esti din Bucuresti?