| greentea a întrebat:

Hello. Zilele astea am primit un catelus Shitzu. E fetita si are cam 5-6 saptamani. Cand si cum il pot dresa sa faca pipi afara si cand pot sa ii fac baita?

Răspuns Câştigător
| DolcE_7446 a răspuns:

Nu poti scoate catzelul afara pentru a-si face nevoile decat dupa ce ai terminat de facut vaccinurile.
Pana atunci trebuie sa. i cumperi paturele absorbante de la pets-shop sau farmacie veterinara (1, 5 ron buc). Paturica respectiva o pui intr. un loc unde ai vrea tu sa faca, (ex:baie) si il duci acolo dupa ce va bea apa, dupa ce se va trezi si ori de cate ori vrei tu, ca sa fii sigura ca nu face prin ksa.Trebuie sa. l pui acolo mai mereu, pentru ca vezica lui e mica si va face pipi tot timpu`.
E mai greu pana ce se obisnuieste dar asta e.
Baitza in general se face cam 1 data pe luna cu sampon special pentru catzei cumparat tot de la pets-shop sau farmacia veterinara, insa al tau fiind f mic nu ti.as recomanda.
Daca totusi e necesar o baitza ai grija ca apa sa nu fie fierbinte, sa nu ai intre apa in urechi pentru ca e posibil sa faca otita,(eventual ai pui vata in urechi), si sa nu ai dai cu spuma prin zonele intime fiindca il va ustura. Dupa baitza, sa. l invelesti in prosop, sa. l usuci cu foenul si sa stea la caldurica sa nu raceasca.
Sa. ti traiasca catzelusul.

2 răspunsuri:
| alexia221 a răspuns:

Cand mai face pipi pe unde nu trebuie il certi unpic, asta sau il scoti la plimbare la 7 diminata la 11 la 18 si la 19

| Shinen a răspuns:

Buna!
Ca sa faca pip laughing afara, trebuie sa se obisnuiasca. Cand il vezi ca face in casa, il certi sau ii tragi o palmuta ( asa, mai in joaca), apoi il duci afara.
Baita ii poti face cand vrei.
Succes!