| blackitty a întrebat:

Help! cine a poate lamuri in privina cu ciclul menstrual la cainii de talie mica. Daca aveti caine cum va descurcati cu el cand il scoateti afara?
cat tine acest ciclu la caini?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Bună, menstruația la câini ține cam 14 zile, durata căldurilor (adică când vrea să se împerecheze) este întra 8-14 zi menstruație. Apariția căldurilor este din 6 în 6 luni, iar apariția căldurilor după fătare este de la 4 luni în sus. Te sfătuiesc dacă nu vrei pui de la ea, să o castrezi, chimic( cu niște vaccinuri făcute la o perioadă stabilită de medicul veterinar) sau mai bine prin operație( chiar dacă este scump, în jur de 1 mil jumate, 2, este mult mai indicat) deoarece te chinui tu ( trebuie să o păzești, îți pătează tot, câinele meu înainte de a fi castrat îl țineam cu pamberși sau cu chiloți, deci era un chin), dar chinui și câinele.
Iar cu scosul afară depinde de rasa câinelui, sunt câini care au nevoie să alerge, în principul este indicat și bine să-l scoți de 3 ori pe zi ( dimineața, după-amiază și seara) cam câte 15 minute. Iar weekend plimb-o printr-un parc, etc. Un câine e o responsabilitate uriașa, te sfătuiesc să fii atent/ă la el/ea pentru a crește sănătos și pentru a avea o viață cât mai lungă. Succes

1 răspuns:
| Minnie a răspuns:

Nu mai tin minte cat dureaza pentru ca mi-am castrat cainele cand avea 2 ani deci acum 15 ani dar stiu ca in casa o tineam cu chiloti gauriti sa-i iasa codita si un tampon sau vata ca sa nu murdareasca prin casa iar afara nu-i dadeam drumul din lesa in parc si o plimbam strict doar sa-si faca nevoile. Dupa vreun an asa, de probleme, ne-am saturat si am castrat-o si a trait pana la 17 deci cred ca i-a fost bine, nu s-a ingrasat deloc si nu a avut nicio boala.