| bubulina2012 a întrebat:

Hey, am fost plecata din tara 2 saptamani si cand m-am intors dintre ce 3 catei ai mei( un mascul c.g de 3 ani, o femela cg de 3 ani, o femela malamut 4 luni) la poarta au venit doar 2(masculul si malamutul). Am cautat femela prin urte si la un momentdat am gasit-o in fundul curtii impreuna cu 2 puiuti de catelus de doar 4-5 zile kiss. Acum am chemat un vet si am aflat ca am doi baietei de 5 zile sanatosi tun! Sunt foarte incantata! Este prima data cand ma "confrunt" cu niste puiuti de caine si nu prea stiu ce sa fac. Credeti ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

1 răspuns:
| Haidu_Arnold_1995 a răspuns:

Asigura-te ca au cateii sub ei o patura sau ceva ca sa nu raceasca, femela are nevoie acum de multe mancaruri pline de nutritive pentru catei, vezi sa nu fie mancare grea ca pot avea probleme cateii. Primele 3 saptamani femela nu se va indeparta mult de catei, asigura-i mancarea si apa necesara undeva aproape. Sa aiba un acoperis deasupra lor cateii in caz de ploaie. La 9-12 zile cateii isi deschid ochii, eu de fiecare data cand cateaua mea are pui asa fac ca eu sa fiu prima persoana vazuta de ei astfel sunt atasati mai mult de mine. Pe la 4 saptamani deja si cateii incep sa manance deoarece femela nu prea mai are lapte, in niciun caz sa nu dai cateilor lapte de vaca pentru ca aceasta cauzeaza diaree si pot muri.