| Gabriella1627 a întrebat:

Hey!
Imi doresc un hamster, si mi-ar placea o rasa activa si care sa traiasca mult.
Si am catega curiozitati: un hamster mananca orice? Daca nu, ce mananca el? Si trebuie sa ii cumpar si un prieten? Si daca da, sa fie de acelasi gen sau sa fie fata cu baiat?
In afara de rotita, ce jucarii ii mai pot cumpara? Ciocolata ii place?

3 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Un hamster mananca :mancare de hamsteri,morcovi,varza,rosi, catraveti, salata, iarba, paine.Ciocolata nu.Nu trebuie neaparat sa ii cumperi si un prieten al meu a stat singur.pe langa rotita poti sa ii cumperi chesti sa roada. daca vrei totusi sa ii iei un prieten sa fie f-b.altfel se pot bate

| Daniel7799 a răspuns:

Salut! Hamsterii sirieni traiesc in jur de 2-3 ani, ioar ceilalti in jur de 1-2 ani. Hrana din petshop: hrana varsata sau la cutie din mixuri de seminte si cereale, pelete uscate, batoane pentru hamsteri in cantitati mici. Hrana graunte si cereale: grau, porumb, ovaz, secara, germeni de grau (de la plafar), orez fiert, hrisca, seminte de in si mei, susan. Hrana- seminte, alune, nuci: Recomandate- seminte de floarea soarelui si de dovleac crude si nesarate, nuci, alune de padure si arahide neprajite si nesarate.
Interzise- migdale, seminte de fructe (mar, struguri). Hrana-legume, frunze, radacinoase: Recomandate- iarba si fan, lucerna si trifoi, papadie, spanac, patrunjel, broccoli, conopida, morcov, pastarnac, telina, sfecla, andive, dovlecel, castravete, fasole verde pastai, linte, cartof fiert, ardei gras, dovleac, sparanghel, napi, varza si salata verde numai in cantitati mici.
Interzise- rosie, usturoi, ceapa, avocado, cartof crud, vinete, mazare cruda, fasole boabe, rubarba, praz, pepene rosu, varza in cantitati mari. Fructe: Recomandate- mar, para, banana, strugure si stafide, caise, piersici, pepene galben, afine, mure, zmeura, capsuni, cirese, prune, mango, litchi, papaya.
Interzise- citrice (lamai, portocale, grapefruit). Proteine: Recomandate- carne de pui sau curcan fiarta fara sare si condimente, albus de ou fiert, iaurt fara zahar, branza de vaci nesarata, diferite insecte (lacuste si greieri, viermi de carne sau faina).
Interzise- carne de porc, branza sarata sau grasa.

| Daniel7799 a răspuns:

Cat despre o pereche...depinde de specie. De exemplu, hamsterilor sirieni le place sa fie solitari, deci poti sa-l tii singur. Hamsterul pitic rusesc si hamsterul pitic de iarna sunt animale carora le place sa se bata in joaca, insa pot aparea incidente nefericite. Hamsterii Roborovski cat si cel chinezesc, in comparatie cu cel sirian este foarte sociabil, deci daca doresti, poti sa-i cumperi un partener/o pereche. Uite aici un site cu jucarii pentru hamsteri: http://www.maxi-pet.ro/......zvodi.aspx