| Sℙoℕgⅇβob a întrebat:

Hey! Imi puteti da un site unde pot vedea toate speciile de pesti? Sau niste animale mai rare ori specii de animale ciudate?

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Singlewolf a răspuns:

Peşti

În prezent se cunosc aproximativ 25 000 de specii de peşti, acest număr crescând anual cu 200-300 de specii noi descoperite.

Peştii sunt animale vertebrate cu sânge rece, grupate în superclasa Pisces.

Primele animale vertebrate au evoluat din aşa numiţii "ţâşnitori de mare" acum 500 de milioane de ani. Acestea nu aveau fălci, se hrăneau probabil cu particule mici din apă. Mai tărziu au început să dezvolte solzi şi placă dentară pentru a se apăra de predatori (insecte). Evoluaţia peştilor a explodat în perioada Devoniană (de la acum 410 milioane de ani până la acum 360 de milioane de ani), când s-au format strămoşii peştilor din zilele noastre. În această perioadă apăruse şi peştele cu plămâni, care a dat naştere tuturor vertebratelor.

În anul 2006 s-a descoperit fosila lui Tiktaalik roseae, în vârstă de 383 de milioane de ani, care a umplut un gol de aproape 20 de milioane de ani în ştiinţă. Această fosilă are caracteristici comune atât cu a peştilor cât şi cu a animalelor care trăiesc pe uscat şi explică tranziţia animalelor din oceane spre pământ.

Ambassis lala (Peştele sticlă)

Amphiprion ocellaris (Peştele clovn ocelat, Peştele-anemonă inelar portocaliu)

Amphiprion percula (Peştele-anemonă-clovn, Peştele-arlechin)

Amphiprion polymnus (Peştele-anemonă cu pată sub formă de şa)

Aristichthys nobilis (Crapul-de-marmură)

Barbus johorensis (Mreana dungată)

Barbus nigrofasciatus (Mreana cu cap purpuriu)

Barbus tetrazona (Mreana de Sumatra)

Barbus titteya (Mreana strălucitoare)

Carassius auratus auratus

Ctenopharyngodon idella (Crapul de iarbă, Amurul alb)

Cyclocheilichtlys lagleri (Mreana-lagler)

Danio aequipinnatus (Mreana de Malabar)

Danio rerio (Mreana-zebră)

Hypophthalmichthys molitrix (Crapul-de-argint)

Neoceratodus forsteri (Peştele Australian cu plămâni)

Poecilia reticulata (Peştele Guppy)

Poecilia sphenops (Peştele Molly)

Probarbus jullieni (Mreana cu ochii roşii)

Pseudorasbora parva (Murgoiul bălţat)

Rasbora borapetensis (Murgoiul cu coada roşie)

Rasbora heteromorpha (Mreana cu coadă pătată)

Rasbora trilineata (Murgoiul-de-sticlă)

Rhodeus ocellatus (Boarţa asiatică)

Siganus doliatus (Peştele-iepure cu dungi albastre)

Siganus uspi (Peştele faţă-de-acoperiş brun)

Siganus vulpinus (Peştele faţă-de-acoperiş galben)

Symphysodon (Peştele Discus)

Zebrasoma flavescens

Mai multe pe e-pets.ro laughing

| Sℙoℕgⅇβob explică (pentru niculiceadelia):

Imi place mai mult ce mi-ai trimis tu, dar nu stiu de ce nu pot sa-ti dau fundita!

| 1234dany5 a răspuns (pentru Sℙoℕgⅇβob):

''fundita'' se da apasand pe ''Declara raspunsul castigator'' trebuie sa dai la intrebarea ce ai pus-o si raspunsul care iti place si ti-a fost de folos il declari castigator tongue