| anonim_4396 a întrebat:

Hey Tpu.Imi doresc foarte mult un animal de comanie...Insa parintii mei nu sunt de acord spunandu-mi ca fac mizerie, sau miroase in casa, si e greu de intretinut.Cum sa fac sa imi cumpere unulAm avut odata un papagal insa tot tipa si l-am dat. Vreau foarte mult un catel.Nu stiu cum sa-i conving.Desi stiu cat de mult imi doresc unul si cat de mult sunt atasata de animal nici cum nu-i pot convinge sa-mi i-a unusad
Imi da-ti un sfat?
fundita♥

Răspuns Câştigător
| Myha06 a răspuns:

In primul rand uite aici un link, care te-ar putea ajuta : http://casa.acasa.ro/......1908.html. In primul rand, daca vrei un caine trebuie mai intai sa fi sigura ca il poti ingriji.
1. Daca stai la bloc, trebuie sa optezi pentru un caine de apartament, asa ca va trebuii sa il plimi dimineata si poate chiar si seara.
2. Trebuie sa il duci afara cand vrea sa isi faca nevoile.
3. Trebuie sa ii perii blana o data pe zi.
4. Trebuie sa il hranesti de cate ori e nevoie.
5. Trenuie sa ii faci toate vaccinurile si deparazitarile.
6. Trebuie sa il dresezi si sa fi exigenta, chiar daca iti va fi mila, dar trebuie sa il inveti sa te asculte, pentru ca altfel iti va roade si va zgaria mobila si alte lucruri.
Incearca sa ii convingi pe parintii tai, daca crezi ca poti avea grija de un caine si spune-le ca vei avea grija de caine si ca ti-l doresti foarte mult din toata inima, informeaza-te despre o rasa de caini pentru care optezi si spune-le tot ce stii despre acea rasa. Astfel vor observa ca te preocupa chiar foarte mult acest lucru si nu este doar o dorinta pe moment.
funda? :)

2 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Cumpara un peste betta, sun ieftini, nu au nevoie de spatiu, de aparatura prea evoluata si trebuie doar hranit si sa i se inlocuie 2-3 litrii de apa(la un acva de aprox 6l) saptamanal!

| p3dro5 a răspuns:

1.daca vrei un caine va trebui sa-l scoti de 2-3 ori pe afara asta daca stai la bloc, daca nu isi va face treburile in casa.
2.cainele dupa cum stii are blana si va naparli, si vei avea par de caine peste tot, dela par de caine, pisica etc. inhalindu-l poti face chist hidatic.
3. cainii au totusi un miros ciudat.
4.va latra, roade, zgaria ceva prin casa.
5.va trebui sa-l hranesti de cate ori este nevoie.
6.va trebui deparazitat pentru. ca iti va aduce tot felul de paraziti(limbrici,oxiuri, purici, paduchi, capuse, toxoplasmoza ), vaccinat, spalat, pieptanat...etc.cam multe probleme nu-i asa? daca ar fi sa-mi iau un caine as lua unul gen sorecar, doberman pitic, in general caine cu par scurt si care nu napirleste.